We wtorki wystawy czynne do 14:00

Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa

Od 30 marca Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na spektakularną wystawę pod tytułem Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa.
Dzieła Johanna Georga Pinsla będzie można podziwiać na wawelskim wzgórzu do 22 października.
Rzeźby pierwotnie dekorowały, zrujnowany od lat, kościół parafialny w Hodowicy pod Lwowem. Świątynia została zaprojektowana w latach 1751-58 przez Bernarda Meretyna, który zaprosił do współpracy wybitnego artystę Johanna Georga Pinsla z warsztatem, do którego należeli Maciej i Piotr Polejowscy.
Polichromowane i złocone rzeźby stanowiły oprawę do naśladującego architekturę, iluzjonistycznie malowanego hodowickiego ołtarza, tworząc kompozycję przypominającą trójkąt.
Powstało w ten sposób pełne złudzeń optycznych, rozedrgane wnętrze robiące wrażenie wielowymiarowej, wirującej kompozycji.
Było to dzieło totalne (Gesamtkunstwerk) i najwybitniejszy przykład aranżacji wnętrza kościoła, zrealizowanej za pomocą architektury, rzeźby i malarstwa, jaki powstał w kręgu sztuki lwowskiej w XVIII wieku.
 
Opr. Joanna Pałka, kurator zbiorów rzeźby (Zamek Królewski na Wawelu)
Honorowy Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
prof. PiotraGlińskiego
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni Medialni

logotyp Polskiego Radialogotyp Radia Krakówlogotyp Radia Kraków Kulturalogotyp czasopisma Rzeczpospolitalogotyp czasopisma Dziennik Polskilogotyp czasopisma Nasze Słowologotyp TVP Krakówlogotyp TVP Kulturalogotyp TVP Historialogotyp czasopisma Gość Niedzielnylogotyp czasopisma Spotkania z Zabytkamilogotyp Kraków Culture Karnet