Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie

infografika wystawy Sztuka Wschdu Namioty Tureckie
Unikatowa w skali światowej kolekcja namiotów tureckich Zamku Królewskiego na Wawelu. Autentycznie największy, tego rodzaju zbiór, w europejskich muzeach.
Bogato dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami, zwane ruchomymi pałacami Orientu. Po długoletniej i kompleksowej konserwacji Wawel prezentuje namioty tureckie i inne obiekty tworzące bogatą Galerię Sztuki Wschodu.

Wystawa otwarta dla zwiedzających od 11 września.

Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy; w tym dywany i makaty. Te ostatnie – tworzone z jedwabiu i kobierce modlitewne oraz barwna ceramika z Izniku przywołują atmosferę wschodnich wnętrz mieszkalnych. Zobaczymy też bogatą kolekcję militariów (w tym sztandary stanowiące największy zbiór w Europie) obejmującą broń z obszarów od Morza Śródziemnego po północne Indie, z okresu od XVI do XIX wieku. Najcenniejszy jest tu wspaniały rząd koński z osiodłaniem, własność Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego. Technika wykonania obiektów; wspaniałe dekoracje ceramiki, broni, czy też rzędów końskich, wysadzanych półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami świadczą o niezwykłym kunszcie tureckich rzemieślników. Dzieła sztuki ukazują także silne wpływy Orientu w czasach dawnej Rzeczpospolitej.

Informacje dla zwiedzających

wystawa czynna: wtorek-niedziela 9:30–17:00
przerwa sanitarna 13.00–13.30, ostatnie wejście przed przerwą – 12.30

bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
sprzedaż biletów do 16.00, ostatnie wejście 16.10

możliwość rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem – grupy max. 9 osób + przewodnik; opłata za usługę według obowiązującego cennika
www.wawel.krakow.pl/rezerwacja-przewodnicy

Bezpieczeństwo: limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystawy – 157. Zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu (2 m) i używania indywidualnych środków ochrony. Przy wejściu dostępny dla zwiedzających płyn do dezynfekcji rąk.

⇒ Wydawnictwa towarzyszące wystawie

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logotyp MKiDN
Wystawa zorganizowana przy wsparciu Honorowego Konsula Generalnego Republiki Turcji W Krakowie.

Program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie dostępny w cyklach wydarzeń

Partnerzy wernisażu wystawy