Uwaga: 1 oraz 11 listopada Zamek będzie nieczynny / "Skarbiec Koronny i Zbrojownia" nieczynny 2 XI

Wawel o zmierzchu

Już po raz trzynasty zapraszamy na letni festiwal plenerowy „Wawel o zmierzchu”.
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa – zapraszamy w sierpniowe soboty na koncerty on-line, z najpiękniejszych miejsc na wzgórzu wawelskim.
Transmisje będą dostępne w wawelskich mediach społecznościowych.

sierpień ● soboty ● godz. 20.00 ● on-line
Piękno miejsca i muzyki
„Wawel o zmierzchu” to letni festiwal plenerowy: miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. W tym roku festiwal odbędzie się w sierpniowe soboty on-line– nie tylko na dziedzińcach, także w wyjątkowych miejscach na wawelskim wzgórzu.

Kierunek → polskość i rocznica
W repertuarze pięciu koncertów akcent padnie na ukazanie wartości rodzimych – polskich, stąd obecność muzyki Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Grażyny Bacewicz czy Krzysztofa Pendereckiego.
Wydarzeniem stanie się z pewnością koncert 15 sierpnia 2020 w 100-lecie Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą”. Chór zaśpiewa pieśni Maryjne (z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej), a orkiestra CORda Cracovia ze śpiewakami Iwoną Sochą i Przemysławem Firkiem wykona znane pieśni patriotyczne, na czele z hymnem Legionów. Ich opracowania przygotowuje, na zamówienie festiwalu, współczesna kompozytorka, profesor Akademii Muzycznejw Krakowie – Anna Zawadzka-Gołosz.

Artyści: spotkanie Mistrzów i Młodych
Jak co roku na Wawelu koncertować będą Mistrzowie: skrzypkowie Daniel Stabrawa (Koncertmistrz Berlińskich Filharmoników) i Piotr Pławner, fleciści Agata i Łukasz Długoszowie, a także artyści młodego pokolenia, na czele z pianistą Szymonem Nehringiem, zwycięzcą 15. Międzynarodowego Mistrzow-skiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie oraz finalistą 17.Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także orkiestra CORda Cracovia, powołana w 2011 specjalnie dla festiwalu, i zespół artsemble.

program na stronie Festiwalu