3 maja dziedziniec arkadowy będzie dostępny do 18:30

Wawel. Zamek po restauracji w r. 1930

Stanisław Mucha (1895–1976)
1930
Album fotograficzny; karton, papier, płótno, fotografie czarno-białe
Napis na okładce tłoczony, złocony: WAWEL / ZAMEK KRÓLEWSKI PO RESTAURACJI / W R. 1930 powtórzony w językach francuskim i esperanto; na wklejce ze spisem treści tytuł: WAWEL. ZAMEK KRÓLEWSKI W KRAKOWIE

Wyklejka z marmurkowego papieru z wytłoczonym znakiem graficznym (prawdopodobnie zakładu introligatorskiego); kartony spięte dwoma nitami, przez które przeciągnięto bordowy sznurek
Flemish research centre for the arts in the Burgundian Netherlands, Musea Brugge
plik pdf z albumem
Album w bordowej płóciennej oprawie, po lewej stronie spięty sznurkiem. Wytłoczony i złocony tytuł albumu

Album stanowi 25 kart z bordowego kartonu, spiętych dwoma nitami; 24 odbitki naklejone jednostronnie, numerowane u góry zdjęcia pośrodku złoconymi cyframi.
Na pierwszej karcie spis treści w języku polskim przetłumaczony na języki francuski i esperanto. U dołu strony: „Zarząd i Kierownictwo odnowienia Wawelu zastrzega sobie prawo reprodukcji”.

Album prawdopodobnie został wykonany na potrzeby Departamentu Politycznego, Wydziału Prasowego przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1928 roku wydział zamówił „zdjęcia fotograficzne” odnowionych wnętrz Zamku Królewskiego na Wawelu. Właśnie zakończono pierwszy etap restauracji wnętrz zamkowych, który zwieńczyła wizyta prezydenta Ignacego Mościckiego w Krakowie. W dniach 1–3 października 1927 roku prezydent zamieszkał w zamku, a w salach drugiego pietra przyjmował gości i odbywały się rauty. Część zamówienia przesłano 5 kwietnia 1929 roku. Było to 11 fotografii z pełnymi opisami (AZK PZS-I-102, s. 29).