Zachodzące słońce, lato, Wawel oraz on: Jeździec polski Rembrandta. Połączenie tych elementów może okazać się wybuchowe. Zapraszamy na „Królewski open mic na Wawelu”, w ramach którego uczestnicy będą mogli zaprezentować do mikrofonu swoje utwory literackie zainspirowane słynnym obrazem i jego wizytą na Wawelu. Wydarzenie organizowane we współpracy z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry.
Krakowska Szkoła Poezji im. Aleksandra Fredry to powstała przed sześcioma laty inicjatywa tworząca życie literackie wbrew zastanemu porządkowi i instytucjom kultury. Zrodziła się wokół open miców, które jeden z założycieli, Robert Rybicki, zaproponował w opozycji do wszechobecnych slamów poetyckich. Inspiracją były dla niego doświadczenia londyńskie –współdziałanie, współpraca i perspektywa horyzontalna zamiast rywalizacji charakterystycznej dla slamów. Na open micu nie ma głosowania na zwycięzcę, każdy zostaje wysłuchany. Jedynym i ostatecznym zwycięzcą jest poezja. W ciągu ostatnich sześciu lat open mic na dobre zadomowił się Polsce, w samym Krakowie odbyło się już ponad sto edycji, a idea współdziałania w formie otwartego mikrofonu „rozlała” się na inne miasta w naszym kraju. „Królewski open mic na Wawelu”, zorganizowany wokół wizyty obrazu Polski jeździec Rembrandta w Krakowie, będzie znakomitą okazją do uczczenia tej idei.
Prowadzący:
Marlena Niemiec – poetka, absolwentka polonistyki antropologiczno-kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wiersze publikowała m.in. w „Czasie Literatury”, „biBLiotece” i „Tlenie Literackim”. Laureatka „Połowu” (2019) oraz Konkursu Młodej Poezji. Mieszka w Krakowie.
Dawid Mateusz – poeta, redaktor, animator życia literackiego. Autor Stacji wieży ciśnień (2016), która otrzymała nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku, społecznościową nagrodę literacką „Browar za debiut” oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Od pięciu lat redaktor m.in. almanachu Biura Literackiego „Połów” oraz Podręcznika naukowego dla onironautów Roberta Rybickiego. Jego wiersze znalazły się w antologii Zebrało się śliny (Biuro Literackie, 2016). Współzałożyciel Krakowskiej Szkoły Poezji im. Aleksandra Fredry. Tłumaczony m.in. na angielski, czeski, rumuński, węgierski, litewski, kataloński i ukraiński. Mieszka w krakowskiej Krowodrzy Górce.
wydarzenie plenerowe, będziemy mieć przygotowane miejsca siedzące, ale zachęcamy do wzięcia własnych koców (w przypadku niepogody przeniesiemy się do wnętrza)
uczestnicy zostaną zaproszeni do odwiedzenia pokazu Jeźdźca polskiego Rembrandta przed open micem. Termin zostanie przesłany zarejestrowanym uczestnikom
podczas spotkania będą robione zdjęcia dokumentujące wydarzenie, które zostaną opublikowane na stronie internetowej Zamku oraz w mediach społecznościowych. Więcej o przetwarzaniu danych osobowych w naszej instytucji: https.//wawel.krakow.pl/rodo