Królewski Rembrandt na Wawelu | Nasz Wawel waleczny

Cykl: Królewski Rembrandt na Wawelu

Wystawa: Królewski Rembrandt na Wawelu. 
"Jeździec polski" ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku

Dla rodzin z dziećmi
fragment obrazu przedstawiającego jeźdżca na koniu, detal zamknięty w okręgu na żółtym tle, z nałożoną stylizowaną literą"R" w kolorze żółtym
warsztaty rodzinne
Dumnie wyprostowany, siedzi w siodle i śmiało patrzy zwiedzającym w oczy. Kto to taki? To Polski jeździec, zwany czasem „lisowczykiem”, na obrazie słynnego holenderskiego malarza Rembrandta.
Przybycie tego dzieła na wzgórze wawelskie da nam sposobność, żeby podczas rodzinnych warsztatów zastanowić się wspólnie, kim był rycerz i jakie cechy powinny go charakteryzować. Czy każdy wojownik jest rycerzem? Czy odwaga i brawura są tym samym?

Odwiedzimy sale Zbrojowni i sprawdzimy, czym różnili się średniowieczni rycerze od późniejszych wojowników takich jak lisowczycy. Następnie każda z rodzin wcieli się w chorągiew lisowską – w wyobraźni przemierzymy lasy, stepy i kraje Orientu. Wykonamy także dla polskiego jeźdźca z obrazu brakujące elementy uzbrojenia.
Spotkanie z cyklu „Nasz Wawel rodzinny”.

Informacje organizacyjne
  • odbiorca: rodziny z dziećmi
  • godz. 10.00–11.00 oraz 12.00–13.00
  • bilety: dziecko 25 zł, opiekun 10 zł; na każdą dwójkę dzieci wymagana jest obecność przynajmniej jednego opiekuna; sprzedaż online:
    godz. 10.00
    godz. 12.00
  • koordynacja: Marek Grzybek (Dział Edukacji)
  • miejsce zbiórki: wejście do Zbrojowni
Na zdjęciach uczestnicy spotkania.