UWAGA: nowa oferta zwiedzania. Szczegóły od 23 kwietnia

Królewski Rembrandt na Wawelu | Rozpisywanie obrazu

Warsztat
fragment obrazu przedstawiającego jeźdżca na koniu, detal zamknięty w okręgu na niebieskim tle, z nałożoną stylizowaną literą"R" w kolorze niebieskim
warsztaty dramaturgiczne
Podczas warsztatów dramaturgicznych puścimy wodze fantazji na temat Jeźdźca polskiego. Uczestnicy zgłaszają się poprzez wysłanie próbki tekstu – krótkiego monologu lub dialogu na jeden z zadanych tematów: Co czuje polski jeździec na obrazie Rembrandta? O czym myśli, gdy ogląda się za siebie? Co mówią farba, światłocień, rama obrazu?
Uczestnicy warsztatów będą pracować nad przygotowanymi wcześniej próbkami dramatycznymi. Zapoznają się z perspektywami i metodami współczesnej dramaturgii, dzięki którym rozwiną własne pomysły na tekst literacki. Owocem warsztatów będą prace stanowiące zapis indywidualnej interpretacji i ekspresji. Teksty zostaną później zaprezentowane na specjalnym pokazie towarzyszącym finisażowi wystawy.

Prowadzenie
Ewa Mikuła – dramaturżka, reżyserka, autorka tekstów. Absolwentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii teatralnej (specjalność: dramaturgia) w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W swoich tekstach zajmuje się rolą języka w tworzeniu tożsamości oraz zderzeniem tekstu ze sztukami wizualnymi. Debiutowała dramatem Praca, praca (współautor: Piotr Froń, publikacja: „Dialog”, nr 1/2020). Tworzyła dramaturgię i teksty m.in. do spektakli: Ha(e)user (reż. Helena Ganjalyan, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2021), Boża krówka (reż. Sławomir Narloch, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, 2020), Opowieści z Wielkich Bloków (reż. Marta Streker, Wrocławski Teatr Lalek, 2022). Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Informacje organizacyjne
  • odbiorca: młodzież od 15 roku życia oraz dorośli
  • bilety: 60 zł, sprzedaż online
  • oprócz zakupu biletu należy przesłać zgłoszenie uczestnictwa wraz z próbką tekstu (1–2 strony tekstu), na adres: purbanowicz@wawelzamek.pl 
  • miejsce spotkania: wejście na wystawę Królewski Rembrandt na Wawelu