Czasy saskie przeszły do legendy z powodu niezwykle wystawnych uczt, podczas których stoły uginały się od jedzenia. Jednak za panowania Augusta III nastąpiło wiele zmian w polskich obyczajach. Rozwijała się sztuka kulinarna, zaczęto powszechnie stosować sztućce, obrusy, serwisy z „materii droższe od srebra” oraz pojawił się zwyczaj picia kawy i czekolady. Splendor królewskiego dworu miały podkreślać również przedstawienia operowe, baletowe oraz huczne dworskie gry i zabawy. Podczas spotkania dowiecie się, jakie wydarzenie w 1719 roku zostało nazwane ostatnim wielkim widowiskiem w barokowej Europie, i zobaczycie naczynia z najsłynniejszych serwisów używanych niegdyś na dworskich stołach.
Prowadzenie: wolontariusze – studenci Instytutu Historii UJ, nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak – Dział Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu.
Tym razem będą to wyjątkowe spotkania! Po raz pierwszy do ich współprowadzenia zaprosiliśmy dwóch uczestników „Wawelskich spotkań z historią i sztuką”. Wspólnie ze studentami Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotują i poprowadzą oni zajęcia dla swoich rówieśników. Spotkanie o godz. 10:00 będzie współprowadziła jedna z uczestniczek – Karolina (lat 12).