Każdy kamień ma swoją historię, a te, które tworzą fundamenty Wawelu, skrywają opowieści sprzed wieków. Zapraszamy na wyjątkową podróż w głąb zamkowych murów, gdzie dotyk kamieni pozwoli odkryć tajemnice zamku. W atmosferze wawelskiego Lapidarium dzieci będą mogły poznać, jak zamek zmieniał się przez stulecia i jak archeolodzy odkrywają ślady przeszłości.
W trakcie zajęć dzieci, inspirowane opowieściami o wawelskich dekoracjach, stworzą własne mandale w formie obrazów, które będą nie tylko artystycznym wyrazem ich twórczości, ale także sposobem na zgłębienie historii i symboliki zamku. Odkryjemy fascynujący świat kamieni, które mówią o historii Wawelu i jego roli w dziejach Polski.
miejsce zbiórki: wejście na wystawę Wawel Podziemny. Lapidarium
zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat z niepełnosprawnościami intelektualnymi i w spektrum autyzmu, wraz z ich rodzicami lub opiekunami; każda grupa liczyć może maksymalnie 12 uczestników, co gwarantuje kameralną atmosferę i indywidualne podejście
liczba uczestników: 12 dzieci + opiekunowie (24 osoby)
spotkania odbywają się w soboty
godzina rozpoczęcia: 10.00, czas trwania spotkania: 120 minut
cena biletu indywidualnego: 10 zł, karnetu: 50 zł; sprzedaż online
Magdalena Cupryś – edukatorka muzealna, przewodniczka. Od 20 lat współpracuje z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Od wielu lat wykorzystuje elementy arteterapii w swojej pracy z dziećmi i dorosłymi, w tym z osobami z niepełnosprawnościami. Aktualnie poszerza swoje kwalifikacje w tym zakresie. W ramach swojej wieloletniej pracy na Zamku prowadziła wiele zajęć i warsztatów tematycznych, w tym „Wokół jednego dzieła”, „Lato na Wawelu”, „Mikołajki”. W 2023 r prowadziła grę muzealną Rycerze Mocy w ramach FKBB na Zamku Królewskim na Wawelu. Prywatnie miłośniczka tańca współczesnego, literatury, malarstwa oraz twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Barbara Mateja – artystka, pedagożka, terapeutka zajęciowa, nauczycielka Montessori i edukatorka w Zamku Królewskim na Wawelu. Absolwentka scenografii na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023 w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna. Oprócz tkactwa, plecionkarstwa, ceramiki, dziania czy grafiki warsztatowej uprawia szlachetne techniki fotograficzne.