Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich

program towarzyszący wystawie
W lipcu tego roku zawitały na Wawel trzy cenne dzieła sztuki. Należały one do jednej z najznamienitszych kolekcji malarstwa nowożytnego – kolekcji rodziny Lanckorońskich, której część – obrazy włoskie i kilka hiszpańskich, będzie można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu od 1 lipca 2022. Te trzy dzieła pokonały odległą drogę, aby przez pewien czas cieszyć nasze oczy i aby przypomnieć nam o ważnych dla polskiej kultury ludziach – Karolu i Karolinie Lanckorońskich.
Zachęcamy do udziału w programie towarzyszącym wystawie.

Popołudnia z Lanckorońskimi

 • odbiorcy: młodzież i dorośli
 • godz. 15:30–16:30
 • bilety: 10 zł, sprzedaż online
 • miejsce spotkań: Prywatne Apartamenty Królewskie, wystawa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich
 • prowadzące: Anna Kowalska, Łarisa Strzebońska-Kulisz
 • koordynacja: Magdalena Gacek, Marek Grzybek / Dział Edukacji
10 VII 2022 Jedyna taka – kolekcja Lanckorońskich i jej wybitne dzieła
Tytuł spotkania, na które chcemy Państwa zaprosić, zdradza jego całą myśl przewodnią. Kolekcja malarstwa rodziny Lanckorońskich jest największym powojennym darem dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Nie chodzi tylko o liczbę darowanych dzieł, ale przede wszystkim o ich klasę artystyczną. Poznajmy wspólnie dzieje tej kolekcji i przyjrzyjmy się jej najciekawszym obrazom.

24 VII 2022 Karol – mecenas, kolekcjoner, uczony, ojciec
Trzon zbiorów z kolekcji rodziny Lanckorońskich ukształtowali wybitni ludzie. Były to osobowości związane nie tylko ze światem sztuki, ale także ze światem ówczesnej polityki, zainteresowane losami państwa i narodu. Podczas spotkania przyjrzymy się szczególnej osobie – człowiekowi o wielkiej pasji i jego niezwykłemu życiu – Karolowi Lanckorońskiemu.

7 VIII 2022 Karolina – kolekcjonerka, patriotka, historyczka sztuki, córka
O postaci Karoliny Lanckorońskiej trudno napisać w kilku zdaniach czy opowiedzieć podczas jednego spotkania. Zapisała się ona w sposób szczególny na kartach historii sztuki i historii Polski. Dzięki swojemu wykształceniu i wychowywaniu w domu, gdzie codziennie obcowała ze sztuką, zachowała pamięć o swoich przodkach oraz ich kolekcji. Poznajmy Karolinę Lanckorońską.

21 VIII 2022 Nie tylko Leonardo – renesansowi geniusze malarstwa z kolekcji Lanckorońskich
Kiedy słyszymy o sztuce okresu renesansu, często przychodzą nam na myśl wielkie nazwiska włoskich twórców, takich jak Michał Anioł czy Leonardo da Vinci. Jednak na dzieje sztuki renesansu składają się nie tylko geniusze zapisani na kartach podręczników, ale cała plejada wybitnych artystów. Podziwiając dzieła z kolekcji Lanckorońskich, porozmawiajmy o ich talencie i przyjrzyjmy się ich twórczości.

Spotkania z kustoszem

19 VIII 2022, 16 IX 2022
Zaczątkiem kolekcji Lanckorońskich były obrazy z dawnej galerii Stanisława Augusta Poniatowskiego zakupione przez Kazimierza Rzewuskiego w Warszawie w 1815 roku oraz portrety rodzinne znajdujące się w rodzinnym majątku Rozdół. Z kolekcji, rozproszonej w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, pozostał duży zespół dzieł, uważanych dotąd bądź za zniszczone, bądź za zaginione. Jest to nieco ponad połowa wszystkich obrazów włoskich z wieków XIV–XVII, które Karol Lanckoroński miał w swoim wiedeńskim pałacu. Wystawa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich jest prezentacją czterech obrazów z dawnej kolekcji Karola Lanckorońskiego, sprzedanych przez spadkobierców na rynku antykwarskim po II wojnie światowej. Pokaz ten będzie rodzajem wprowadzenia do nowej aranżacji obrazów z daru Karoliny Lanckorońskiej, ofiarowanych do zbiorów w 1994 roku. O wypożyczonych arcydziełach wpisanych w stałą kolekcje opowie dr Joanna Winiewicz-Wolska.
 • odbiorcy: młodzież i dorośli
 • godz. 12:00, czas trwania: ok. 60 min.
 • miejsce zbiórki: wejście na wystawę
 • bilety: 30 zł, sprzedaż online

Wykłady

 • godz. 18:00, platforma MS Teams
 • odbiorcy: młodzież i dorośli
 • udział bezpłatny, obowiązują zapisy – chęć uczestnictwa w wykładzie należy zgłosić drogą e-mailową na adres rezerwacja@wawelzamek.pl, zgłoszenia można przesyłać do końca dnia poprzedzającego wydarzenie; w dniu wykładu do godziny 12.00 zostanie przesłany link do wydarzenia; jeżeli nie otrzymają Państwo linku, prosimy o kontakt tel. 12 422 51 55, wew. 341
21 VII Kolekcja Lanckorońskich w Zamku Królewskim na Wawelu – od nowa
Prowadząca: dr Joanna Winiewicz-Wolska

W kilku renesansowych salach I piętra w części południowo-wschodniej będą eksponowane wszystkie obrazy z daru Karoliny Lanckorońskiej. Ideą aranżacji, ograniczonej do dzieł z jednej tylko kolekcji, jest pokazanie jej jako całości. Okazją do przypomnienia historii wiedeńskich zbiorów Karola Lanckorońskiego będzie przede wszystkim wystawa trzech arcydzieł wypożyczonych na trzy miesiące ze światowych muzeów. Są to obrazy, które po II wojnie światowej zostały przez rodzinę Lanckorońskich sprzedane.

18 VIII Energiczna pedagogika Karoliny Lanckorońskiej
Prowadząca: dr Elżbieta Orman

Karolina Lanckorońska była kontynuatorką edukacyjnych inklinacji swego ojca w dziedzinie historii sztuki. Zafascynowana od młodości sztuką renesansową, poświęciła jej studia naukowe . W latach 1936-40 wykładała historię sztuki na Uniwersytecie we Lwowie, a w czasie wojny w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück dzieliła się z więźniarkami swoją wiedzą na temat dziejów Rzymu, malarstwa, kultury średniowiecza i renesansu. W latach 1946-47 umożliwiła ok. 1300 byłym żołnierzom II Korpusu studia na uczelniach wyższych we Włoszech. W Rzymie utworzyła Istituto Storico Polacco, spotykając się tam m.in. na wykładach ze stypendystami Fundacji Lanckorońskich; organizowała dla nich zwiedzanie zabytków. Przekazanie w 1994 roku unikatowej kolekcji obrazów na zamki królewskie w Krakowie i Warszawie miało także aspekt dydaktyczny. Karolina Lanckorońska chciała w ten sposób, przez kontemplację obrazów włoskich malarzy, uczyć historii sztuki całe społeczeństwo polskie.

Dla rodzin z dziećmi

11 IX 2022 Obraz ze świętym, który smoka pokonał
 • odbiorcy: rodziny z dziećmi w wieku 7–12 lat
 • godz. 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, czas trwania: 45 minut
 • bilety: 12 zł, sprzedaż online
 • miejsce spotkania: Prywatne Apartamenty Królewskie, wystawa Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich
 • koordynacja: Magdalena Gacek, Marek Grzybek
Smoki... fantastyczne zwierzęta, które istnieją w świadomości ludzi z różnych zakątków świata od najdawniejszych czasów. Można je zobaczyć na wielu dziełach sztuki, a jedno z nich, bardzo wyjątkowe, zobaczycie w Zamku Królewskim na Wawelu. Kto został na nim przedstawiony i dlaczego walczy ze smokiem? Czy tylko on według przekazów miał odwagę i moc pokonania tego fantastycznego zwierzęcia? Czy z każdym smokiem należało walczyć? Przyjdźcie na nasze zajęcia, a poznacie wiele niezwykłych, smoczych historii.

Uczta

5 VIII 2022
 • bilety online
Wydarzenie o charakterze interpretacyjnym, nawiązujące do dawnych zwyczajów kulinarnych.
Za potrawy inspirowane dawnymi daniami odpowiedzialni są znakomici kucharze: Łukasz Cichy (restauracjabialaroza.pl), Marcin Sołtys (filipa18.com/chef/).
Wina dobierze Anna Bocheńska – sommelierka z certyfikatem londyńskiej szkoły Wine and Spirit Education Trust. Pracuje jako head-sommelier w wine-barze Dzikie Wino.
Całość poprowadzi Bartek Kieżun- autor i dziennikarz kulinarny (www.facebook.com/KrakowskiMakaroniarz/)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy

Patroni Medialni

logotyp Polskiego Radialogotyp Radia Krakówlogotyp Radio Kraków Kulturalogotyp TVP Kulturalogotyp Telewizji Krakówlogotyp dziennika Dziennik Polskilogotyp czasopisma Rzeczpospolitalogotyp portalu Kraków Kulturelogotyp portalu DziejeLogotyp czasopisma Spotkania z ZabytkamiLogotyp portalu Mówią Wieki