Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Gazeta okolicznościowa z pobytu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Krakowie - konkurs literacki
dla klas V–VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych
"Gazeta okolicznościowa z pobytu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Krakowie w czerwcu 1787 roku"
Stanisław August Poniatowski 16 czerwca 1787 roku przybywa do Krakowa. Zamek Królewski na Wawelu na dwa tygodnie staje się siedzibą polskiego władcy. Król udziela audiencji, uczestniczy w przyjęciach oraz odwiedza wiele pałaców i kościołów. Szczególnego znaczenia nabiera jego wizyta w kościele Świętego Michała Archanioła na Skałce. Zgodnie z wielowiekową tradycją do tej świątyni pielgrzymowali polscy monarchowie przed uroczystościami koronacyjnymi. Odstąpiono od tego zwyczaju w roku 1764, koronując Stanisława Augusta w Warszawie. Po latach, udając się w pielgrzymce z wawelskiej katedry na Skałkę, do miejsca męczeńskiej śmierci Świętego Stanisława biskupa, król symbolicznie dopełnia ceremoniału, a miastu przywraca jego dawną rangę.
Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu numeru gazety, której treścią miały być wybrane wydarzenia z 1787 roku – dwutygodniowy pobyt w Krakowie ostatniego polskiego króla, wydarzenia w Europie i świecie, a także tematy związane z modą, kulinariami i reklamami tamtego okresu. Treści historyczne należało ująć w odpowiednie gatunki dziennikarskie, jak: wywiad, felieton, recenzja, reportaż i opisać językiem współczesnego dziennikarstwa. W dniu 2 grudnia 2019 roku jury złożone z przedstawicieli Organizatora oraz Partnera konkursu, pod przewodnictwem Beaty Ostrowickiej zdecydowało o następujących nagrodach.
SZKOŁY PODSTAWOWE
I miejsce: Michał Żuk, Karol Wylęgała, SP nr 151 z OI w Krakowie, za „ Kurier Krakowski”
II miejsce: Katarzyna Bednarczyk, Hanna Sołtys, Jan Żurek, Katolicka SP im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie , za „Kurier elekcyjny”
III miejsce: Aleksandra Gmer, Julia Tomczak, SP nr 129 w Krakowie, za „Goniec Wawelski”
Wyróżnienia:
Łukasz Goch, SP nr 138 w Krakowie, za „Kurier Krakowski”
Piotr Rusinek, Michał Szyrszeń, Mateusz Szyrszeń, SP nr 151 z OI w Krakowie,za „Dziennik Królewski”
Oliwier Krupa, Michał Koperek, Jan Pietras , SP nr 151 z OI w Krakowie, za „Kronikę Miejską”
SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
I miejsce: Paulina Noga, Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie, za „Kurier Krakowski”
Jury nie przyznało II i III miejsca
Wyróżnienia:
Alicja Widłak, Michał Adamczyk, Sebastian Zając, Zespół Szkół Poligraficzno – Medialnych w Krakowie, za „Goniec Krakowski”
Natalia Mleczek, Weronika Kurowska, Karolina Wilkosz, Zespół Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach, za „Firce zdatne i pomyślne”
Gala rozdania nagród odbędzie się w wawelskim Centrum Wystawowo-Konferencyjnym 19 grudnia 2019, o godzinie 10.00
Dziękujemy za udział i gratulujemy Laureatom.
Przewodnicząca Jury Beata Ostrowiecka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. W 1995 roku zadebiutowała powieścią „Niezwykłe wakacje” wyróżnioną m.in. przez Polską Sekcję IBBW. Kolejna powieść – „Świat do góry nogami” – została wpisana w 2004 roku na Honorową Listę Andersena. Niektóre z jej książek zostały przetłumaczone na języki obce oraz w systemie Brailla. Współpracuje z „Świerszczykiem” oraz wydawnictwem Literatura. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.