25 IV – 28 IX 2025
Magdalena Abakanowicz to artystka totalna, skoncentrowana na tworzeniu ponadczasowych form z pogranicza abstrakcji i figur przedstawiających. Wystawa w Ogrodach w Zamku Królewskim na Wawelu pogłębia spojrzenie na pozornie dobrze już znany dorobek artystki, przedstawiając go z nowej perspektywy. Wpisanie dzieł Magdaleny Abakanowicz i ich prezentacja w zabytkowych przestrzeniach Zamku ma wyjątkowy charakter.
Ogrody Królewskie po raz kolejny staną się przestrzenią, w której zostanie zaprezentowana rzeźba współczesna. Jest to miejsce, w którym sztuka dawna doskonale koresponduje ze sztuką artystów tworzących w XX i XXI wieku, dzięki czemu, otwierając się na nowe znaczenia – zaskakuje odbiorców i – inspiruje. Pokaz rzeźb Magdaleny Abakanowicz będzie tym bardziej wyjątkowy, że udostępnimy niepokazywane na co dzień stoki północne wraz z roztaczającym się stamtąd imponującym widokiem na Kraków.
–Tytuł wystawy rzeźb Abakanowicz w Ogrodach Królewskich nie jest przypadkowy – wyjaśniają Dr Bogumiła Wiśniewska i Natalia Koziara-Ochęduszko, kuratorki ekspozycji. – Odnosimy się w nim bezpośrednio do słów artystki, która twierdziła, że nie lubi reguł, gdyż są one wrogami wyobraźni. Stojąca za słowami Abakanowicz myśl jest niezwykle bliska koncepcji naszej ekspozycji. My również łamiemy reguły, pokazując dziś sztukę współczesną w dawnej rezydencji, oddając głos tak ważnej artystce, prowokujemy odbiorców do refleksji w miejscu nieoczywistym, otwierając ich na niecodzienne doświadczenie, nowe interpretacje.
– Rzeźbiarska twórczość Magdaleny Abakanowicz operuje efektem zaskoczenia wynikającym z zawartego w jej pracach napięcia między tym, co znane, a tym co obce, czyli między podobieństwem jej rzeźb do ciała człowieka a ich skalą, sposobem reprezentacji, uproszczeniem i defragmentacją. Jej rzeźby są reprezentacją wiary w możliwość przedstawiania tego, co ukryte. Wystawą chcemy więc nie tylko skupić się na samej estetyce/formie dzieł Abakanowicz, ale zgodnie z założeniami artystki, postawić widza przed zadaniem budowania nowej relacji z rzeźbami i miejscem ich prezentacji, oswojeniem zamysłu artystycznego i otwarciem się na własną wrażliwość, przez doświadczenia chwili, przestrzeni i sztuki – mówi dr Bogumiła Wiśniewska, współkuratorka ekspozycji na Wawelu Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach.
Kuratorzy: dr Bogumiła Wiśniewska, Natalia Koziara-Ochęduszko, Andrzej Szczepaniak
W Ogrodach zostaną zaprezentowane następujące dzieła Magdaleny Abakanowicz pochodzące ze zbiorów Galerii Starmach:
- M. Abakanowicz, Ucello 1, 1998, aluminium, 310 x 190 x 135 cm
- M. Abakanowicz, Ucello 2, 1998, aluminium, 310 x 95 x 120 cm
- M. Abakanowicz, Ucello 3, 1998, aluminium, 285 x 205 x 120 cm
- M. Abakanowicz, Siedząca, 2008, beton, 160 x 55 x 73 cm
- M. Abakanowicz, Krocząca, 2008, beton, 174 x 46 x 84 cm
- M. Abakanowicz, Big Figure, 2009, brąz, 270 x 89 x 124.5 cm
- M. Abakanowicz, Krocząca, 1998, brąz, 161 x 46,5 x 60 cm
- M. Abakanowicz, Biegnąca, 2001, brąz, 163 x 140 x 59 cm
oraz FUNDACJI MARTY MAGDALENY ABAKANOWICZ KOSMOWSKIEJ I JANA KOSMOWSKIEGO:
- Standing Figures, 2000, brąz, 168.28 x 51.44 x 36.22 cm
Wystawa we współpracy z Galerią Starmach i Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego
Partnerzy Zamku i wystawy
To nie jedyne spotkanie z twórczością Magdaleny Abakanowicz w Zamku Królewskim na Wawelu w 2025 roku.
W październiku zobaczymy bowiem drugą odsłonę wystawy, tym razem nie w plenerowych ogrodach, a wnętrzach królewskiej rezydencji: Abakanowicz. Bez reguł. Abakany i arrasy w komnatach (17 października 2025 – 18 stycznia 2026).
Monumentalne abakany i tkaniny Magdaleny Abakanowicz zostaną zaprezentowane w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu i zestawione z cennymi arrasami Zygmunta Augusta. Prezentacja prac artystki w otoczeniu sztuki dawnej jest działaniem prekursorskim w polskim muzealnictwie. Warto podkreślić, że Magdalena Abakanowicz określała abakany współczesnymi arrasami. Ekspozycja stworzy możliwość bezpośredniego kontakt odbiorcy z wielkoformatowymi, barwnymi i strukturalnymi dziełami sztuki.