Zamek nieczynny od 7 do 29 listopada 2020

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie znów otwarte

Od 27 czerwca można będzie zwiedzać najważniejszą ekspozycję zamkową

Ponownemu otwarciu najsłynniejszej ekspozycji zamkowej towarzyszy szereg niespodzianek. Dotychczas zamknięte gabinety: Holenderski i Kolekcjonera, staną się dostępne, a nowy wawelski zakup - niezwykły renesansowy klejnot z przedstawieniem Tarkwiniusza i Lukrecji zagości w stałej ekspozycji. Po raz pierwszy będzie się można przyjrzeć dokładniej legendarnym głowom wawelskim dzięki ustawionemu w Sali Poselskiej lustru,natomiast przy Sali pod Planetami wygospodarowano miejsce, w którym będzie znajdować się pokój dla opiekuna z dzieckiem.

Oprawą muzyczną wydarzenia będzie wieczorny koncert skrzypcowy Stanisława Słowińskiego, którego transmisja dostępna będzie na żywo w wawelskich mediach społecznościowych.

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – najważniejsza wystawa stała – nawiązuje do wyglądu rezydencji królewskiej z XVI wieku i początków XVII. Obejmuje ona wielkie sale – Poselską i Senatorską. Tu można zobaczyć słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, królewskie portrety, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich (XV/XVII w.), a także renesansowe meble włoskie. Zwiedzający po raz pierwszy mają możliwość poznania wyjątkowych przestrzeni: Gabinetu Kolekcjonera oraz Gabinetu Holenderskiego. W salach II piętra pojawią się również trzy obrazy dotychczas nieeksponowane na stałej wystawie. Jest to tondo Adoracja Dzieciątka namalowana na drewnie topolowym oraz dwa obrazy prezentowane w Sali Pod Ptakami – portret króla Władysława IV zakupiony w 2013 roku we Włoszech(datowany na 1. połowę XVII wieku) oraz Kapitulacja wojsk moskiewskich w roku 1634, zakupiony na licytacji w 2013 roku w Niemczech, przedstawiający jeden z kluczowych epizodów wojny Rzeczypospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim.

Zwiedzanie

 • wystawa czynna: wtorek-niedziela 9:30–17:00
  sprzedaż biletów do 16.00, ostatnie wejście o 16:15
  przerwa sanitarna: 13:00–13:30, ostatnie wejście przed przerwą – 12:30

 • ceny biletów: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł

  sprzedaż biletów w kasach: 
 • Centrum Promocji i Informacji: wtorek-niedziela 9.00-16.00
 • brama Herbowa: wtorek-niedziela 9.00-16.00
  przerwy sanitarne w kasach: 12.15-12.45
obowiązuje limit osób przebywających jednocześnie w obrębie ekspozycji - 197

zwiedzanie indywidualne; istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem – grupy max. 9 osób + przewodnik; opłata za usługę przewodnicką według obowiązującego cennika

Nowy nabytek

KLEJNOT Z PRZEDSTAWIENIEM TARKWINIUSZA I LUKRECJI

Pochodzenie: Francja, około 1550–1560
złoto, srebro złocone, rubin, perły, emalia
Zakup w antykwariacie Les Enluminures (Paryż–Nowy Jork–Chicago) w roku 2020.

Klejnot pierwotnie służył jako brosza do ozdoby kapelusza (tzw. enseigne), będąc jednym z głównych akcesoriów mody męskiej w XVI-wiecznej Europie. Po zmianie trendów pod koniec tego stulecia przekształcano je w element dekoracyjny uczepiony na łańcuchu oraz przechowywano w gabinetach sztuki i osobliwości (tzw. kunstkamerach). Wtedy też wawelski nabytek otrzymał jubilerską oprawę z kółkiem do zawieszania.
Przedstawiona scena obrazuje dramatyczny epizod z historii rzymskiej matrony, której zhańbienie i bohaterska śmierć doprowadziły w konsekwencji do politycznego przewrotu i kresu monarchii. Osoba Lukrecji stała się symbolem wiernej żony, kobiety mężnej, świadomej swej godności, strażniczki praw będących fundamentem dobrze rządzonego państwa.