19-20 IV dziedziniec arkadowy dostępny do godz. 18:30 | UWAGA: nowa oferta zwiedzania. Szczegóły od 23 kwietnia

Gra terenowa - Co zostało nam po wielkiej fortunie Jagiellonów

Gra terenowa
Grafika przedstawia fragment arrasu - ozdobny herb ze złotymi inicjałami na niebieskim tle. Tarcza otoczona jest ornamentami, podobiznami ludzi, roślinami i owocami.
dla rodzin z dziećmi (8–12 lat) lub uczestników indywidualnych
Od końca XIV aż po koniec trzeciej ćwierci XVI wieku Jagiellonowie zasiadali na polsko-litewskim tronie. Przez ten czas zyskali w Europie sławę jednego z najważniejszych dynastycznych rodów, a o jego bogactwie krążyły liczne legendy. W 1562 roku dał temu wyraz nuncjusz papieski Bernardo Bongiovanni, który opisując skarbiec Zygmunta Augusta w relacji z podróży po Polsce stwierdza: …w żadnych skarbach królewskich nie widziałem niczego, co mogłoby się równać z bogactwem króla polskiego.
Niestety, późniejsze burzliwe dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów przyczyniły się, że z bogactwa po Jagiellonach pozostało bardzo niewiele cennych pamiątek, które w większości znajdują się poza granicami naszego kraju.

Wyruszając w podróż po wybranych salach wawelskich ekspozycji, spróbujemy odszukać to, co nam zostało po wielkiej fortunie Jagiellonów. Jakie eksponaty ocalały z ogromnej i różnorodnej kolekcji królewskiej? Gdzie możemy zobaczyć szkatułkę na klejnoty Zygmunta I ofiarowaną córce Jadwidze? Czy złocona zbroja Zygmunta Augusta, arcydzieło sztuki płatnerskiej, i jego paradna tarcza znajdują się w wawelskiej zbrojowni?
Wyruszając w podróż po wybranych salach wawelskich ekspozycji, spróbujemy odszukać to, co nam zostało po wielkiej fortunie Jagiellonów.
  • udział płatny, obowiązuje rezerwacja
  • prowadzą: studenci Instytutu Historii UJ pod kierunkiem Bożeny Litewki i Roberta Adamczaka (Dział Oświatowy Zamku)

  • zbiórka o godz. 10.30 - sale edukacyjne w bud. nr. 7
  • czas trwania - ok. 2 godz.
Grupy wyruszają na trasę co10 minut (po 5 grup). Każda grupa otrzymuje znak rozpoznawczy. Gra składa się z 8 etapów przebiegających w wybranych pomieszczeniach ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu.
Drużyny korzystając z mapki oraz informacji uzyskanych na trasie przemieszczają się samodzielnie.
Uczestnicy za poprawne rozwiązanie zadania otrzymują pieczątki w paszporcie. Po prawidłowym rozwiązaniu wszystkich zadań drużyna udaje się na inscenizowany
bal przeprowadzony przez organizatorów. Wszystkie drużyny otrzymują od organizatora nagrody.

Oprawa artystyczna: Grupa Odtwórstwa Historycznego „Per Saecula”
Grupa działa od 2009 roku na terenie gminy Nowy Wiśnicz – w zamku Kmitów i Lubomirskich w  Starym Wiśniczu. W kręgu zainteresowań grupy jest przełom XIV /XV wieku oraz I polowa XVII wieku. Podczas odtwarzania różnych epok historycznych wykorzystujemy pokaz szermierski, łucznictwa, tańca historycznego. W zespole są płatnerze, szewcy, krawcowe, kuglarze i mistrzowie ognia. Poprzez swoją działalność, żywe lekcje historii i warsztaty starają się zaszczepić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie historią.