Mecz w palanta

Pierwsza od czasów króla Zygmunta Augusta rozgrywka palantowa na Wawelu.
Czy zastanawialiście się Państwo jaka jest najstarsza gra sportowa uprawiana w Polsce? Gra, która zasługuje ze względów historycznych i kulturowych na miano narodowej?
Od razu trzeba wyjaśnić wątpliwości. Proszę nie szukać odpowiedzi na te pytania w dzisiejszych najbardziej popularnych dyscyplinach sportowych. Nie jest to piłka nożna, piłka siatkowa czy hokej na lodzie. Dyscypliną tą jest palant. Najwcześniejsze polskie wzmianki o tej grze pochodzą z pierwszej połowy XV wieku, jednak etnografowie skłonni są datować początki palanta na wiele stuleci wcześniej. Wiemy także, że grą zafascynowany był król Zygmunt August. Wiązało się to z wpływami włoskimi, gdzie podobna dyscyplina sportu uprawiana była namiętnie na dworach arystokratycznych.
Dlatego właśnie chcielibyśmy zaprezentować Państwu wydarzenie niebywałe. Pierwszą od czasów króla Zygmunta Augusta rozgrywkę palantową na Wawelu. Zawodnicy w strojach z epoki, uwijać się będą na zaaranżowanym boisku i walczyć o względy obecnego na meczu monarchy i całego dworu. W tym historycznym wydarzeniu będziecie mogli Państwo wziąć udział osobiście i zobaczyć na własne oczy, nieprawdopodobną, pierwszą od kilku stuleci w tym szacownym miejscu rozgrywkę sportową.
  • miejsce spotkania: Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu
  • wstęp bezpłatny