10 X wzgórze wawelskie czynne do godz. 17:00 | 11 X wzgórze wawelskie i wystawy zamku będą niedostępne dla zwiedzających | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Ostatnie koronacje na Wawelu

Dla rodzin z dziećmi
infografika
dla dzieci i młodzieży w wieku 10–15 lat
Śmierć króla Jana III Sobieskiego w 1696 roku przyniosła Rzeczypospolitej długie i burzliwe bezkrólewie. Podobnie jak podczas poprzednich elekcji, na obsadę polskiego tronu wpływ miały rywalizacja magnatów i obce państwa. Nie inaczej było w latach 1696 i 1733, kiedy to ogłoszono dwóch elektów, a o tym, który z nich zasiądzie na tronie, decydowało szybkie przybycie do Krakowa i przeprowadzenie koronacji. W 1697 rozpoczęło się trwające 66 lat panowanie elektorów saskich z dynastii Wettynów.

Uroczystości koronacyjne były kilkudniowym widowiskiem, w którym architektura okazjonalna, inspirowana budowlami antycznymi, oraz muzyka podporządkowane były gloryfikacji władcy. Pierwszym punktem uroczystości był wjazd elekta do Krakowa w asyście paradnych orszaków, grających muzyków oraz koni w kunsztownych rzędach. Podczas spotkania poznacie najważniejsze wydarzenia z elekcji Augusta II i Augusta III oraz przebieg i wspaniałość oprawy ceremoniału koronacyjnego. Dowiecie się, jakich insygniów koronacyjnych użyto do koronacji Wettynów, jakimi kamieniami szlachetnymi ozdobiony był płaszcz Augusta II oraz w której komnacie zamku na Wawelu odbyła się uczta koronacyjna.

Prowadzenie: wolontariusze – studenci Instytutu Historii UJ, nadzór merytoryczny: Bożena Litewka, Robert Adamczak – Dział Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu.

Tym razem będą to wyjątkowe spotkania! Po raz pierwszy do ich współprowadzenia zaprosiliśmy dwóch uczestników „Wawelskich spotkań z historią i sztuką”. Wspólnie ze studentami Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotują i poprowadzą oni zajęcia dla swoich rówieśników.

  • godz. 10:00, 10:20, 10:40, 11:00
  • miejsce zbiórki: Skarbiec Koronny
  • opłata:15 zł, sprzedaż online od 1 października