Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Blog Edukacyjny
Wiedza / #zapytajkustosza
zapytaj kustosza,tkanina
Magdalena Piwocka
26.06.2023
godz. 14:00
#zapytajkustosza Dary Króla Słońce
Z okazji otwarcia czasowej wystawy "Dary Króla Słońce" dr Magdalena Piwocka, kuratorka wystawy, odpowie na wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące darów francuskiego króla Ludwika XIV ofiarowanych Janowi III Sobieskiemu.
1. Czy przetrwały inne elementy uroczystości wręczenia Orderu?
Jak dotąd nie są znane inne przedmioty związane z ceremonią wręczenia Orderu.
Wiadomo, że ocalał duplikat Orderu – w niezwykły sposób odzyskany z Rosji przed Rewolucją Październikową (w roku 1905) przez Marie de Castellane Radziwiłłową. Po grabieży Nieświeża w 1812 roku cały skarbiec Sobieskiego z Żółkwi znalazł się w Rosji. Maria de Castellane wynegocjowała u cara zwrot kilku pamiątek, w tym duplikatu Orderu.
Istnieją niepotwierdzone informacje, że duplikat znajduje się w rękach Radziwiłłów w Anglii.
2. Co się stało z samym Orderem?
Według Statutu – diamentowy krzyż wracał po śmierci kawalera do siedziby kapituły Orderu, w klasztorze Grands Augustins w Paryżu. Po śmierci Jana III (1696) Maria Kazimiera zwróciła tam Order. Zagłada kaplicy orderowej i całego klasztoru w czasie rewolucji francuskiej unicestwiła także skarbiec tych odznaczeń.
3. Co się stało z duplikatem?
Odpowiedź zawarta jest w punkcie 1. (proszę spojrzeć na ten akapit).
4. Jak to się stało, że paramenty zostały odkryte w Pilicy?
Stało się to w roku 1983 przy okazji kwerendy poprzedzającej wystawę Odsiecz wiedeńska 1683. Wawelscy kustosze wykonali szereg objazdów w kraju, w czasie których badali wytypowane, znane wcześniej „sobiesciana” i poszukiwali dalszych. Polem niezwykłych odkryć okazały się klasztory i kościoły, gdzie wypłynęło mnóstwo pamiątek po uczestnikach odsieczy (militaria, wota, portrety). W Pilicy spodziewaliśmy się ewentualnie tkanin tureckich użytych wtórnie w ornatach.
Odnalezienie tam szat z symbolami Orderu Świętego Ducha było dla nas ogromnym zaskoczeniem, a sama ich identyfikacja stała się źródłem wielkiej satysfakcji! Nie trudno było domyślić się, że zostały przewiezione z Żółkwi do Pilicy przez Marię Józefę Wessłównę, wdowę po królewiczu Konstantym Sobieskim, ponieważ na ornacie są wyhaftowane jej herby i inicjały. Maria Józefa opuściła Żółkiew w roku 1729, a Pilicę nabyła w roku 1731. Paramenty zostały pokazane na wystawie odsieczowej i opublikowane w katalogu (1990)[1].
[1] Odsiecz Wiedeńska 1683. Katolog wystawy jubileuszowej z Zamku Królewskim na Wawelu w trzechsetlecie bitwy, t. I, s. 182–184, poz. 222, t. II (Ilustracje), il. 162 a-b.
5. Jeżeli chodzi o same szaty kościelne, to prosiłabym o podanie ich listy oraz przeznaczenia. A także informację, czy na co dzień są dostępne dla zwiedzających w Pilicy, czy może bywają użytkowane przez miejscowych księży?
Tkaniny liturgiczne zidentyfikowane w Pilicy są wyliczone w folderze towarzyszącym prezentacji (która potrwa do 27 sierpnia). Są to: ornat, stuła, dwie dalmatyki, kapa i antependium. Te szaty stanowią komplet do tzw. koncelebry mszalnej, z udziałem duchownego wyższego rangą – biskupa czy opata. Ornat służył księdzu do liturgii mszalnej, para dalmatyk asyście liturgicznej (diakonom), kapa z kolei przysługiwała biskupowi (czy w ogóle głównemu celebransowi). Antependium zdobi przód mensy ołtarzowej. Te wszystkie funkcje szat i sprzętów liturgicznych są oczywiście aktualne do dziś.
Obiekty zidentyfikowane przez nas w Pilicy zostały „zaopiekowane” w parafii, ale ich wyjątkowość nie utrwaliła się w świadomości lokalnej. Także ich związek z Orderem Świętego Ducha został zapomniany.
Ksiądz – Konserwator diecezjalny (nie Proboszcz tamtejszej świątyni) przyznał, że raz odprawiał mszę w tym ornacie. Nie ma ani możliwości obejrzenia tych paramentów na miejscu, ani zwyczaju użycia ich w dzisiejszej praktyce. W roku 1819 kościół parafialny w Pilicy przestał być kolegiatą, czyli świątynią, w której sprawowana jest liturgia z taką koncelebrą, do jakiej służyły paramenty z Pilicy z daru Wesslówny. Nie są one na co dzień dostępne i raczej sporadycznie używane, za wyjątkiem antependium, które można oglądać w ołtarzu głównym.