Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / #zapytajkustosza
Archiwum,Wawel Odzyskany,Zapytaj kustosza,zapytaj kustosza
Zamek Królewski na Wawelu 05.09.2024 godz. 11:00

#zapytajkustosza Wawel Odzyskany

„Wawel Odzyskany” jest naszą stałą ekspozycją, która pokazuje dzieje Wawelu od utraty niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku do czasów współczesnych. Na pytania dotyczące wystawy odpowiada Katarzyna Pająk - kustoszka z wawelskiego Archiwum.

Co działo się z zamkiem po trzecim rozbiorze Polski?

Utrata niepodległości w wyniku trzeciego rozbioru zaważyła na losach Wawelu. W latach 1795-1807 nastąpiła pierwsza okupacja austriacka, a w latach 1846-1905 druga. Spowodowało to dewastację zabudowy wzgórza wawelskiego i nieodwracalne zmiany w układzie przestrzennym wzgórza. Wawel przeznaczono na cytadelę - jeden z ważnych obiektów twierdzy Kraków. Próby roztoczenia opieki nad zamkiem i zainicjowania jego odbudowy rozpoczęły się w czasach Wolnego Miasta Krakowa 1815-1846. Wtedy to przystąpiono do zagospodarowania miniaturowego kraju, jakim była Rzeczpospolita Krakowska, a głównym obiektem tych starań stał się zamek na Wawelu. Usiłowano uporządkować teren wzgórza, a przede wszystkim odnowić budynek zamku. Zorganizowano akcję zbierania składek na ten cel. Projekt odnowy opracował architekt Franciszek Maria Lanci. Niestety z powodu wybuchu powstania listopadowego i innych wypadków dziejowych, projekt nie został zrealizowany, a później przyszła długa i ciężka noc drugiej austriackiej okupacji.

Jak przebiegał proces restauracji wawelskich komnat po odzyskaniu niepodległości?

Restauracja komnat była bardzo praco- i kosztochłonna. Prace budowlane, jak i konserwatorskie, prowadzone były przez Kierownictwo Odnowienia Wawelu we wschodnim skrzydle zamku w latach 1921-1928, zaś w północnym skrzydle w latach 1929-1934. W odrodzonym państwie polskim był to najpoważniejszy program odnowienia zabytku i całego wzgórza po dwukrotnej dewastacji przez okupanta, wymagający dużych pieniędzy i sporej liczby fachowców z każdej dziedziny. We wnętrzach zamku podjęto prace przy wyburzaniu austriackich ścian dzielących komnaty, obmurowań grożących zawaleniem sklepień i stropów. W wyniku tego odsłonięto wiele oryginalnych elementów, takich jak gotycko-renesansowe, renesansowe i barokowe portale, obramienia okien, kominki, podstropowe fryzy i belkowane stropy. Poddawano je konserwacji, część elementów kamiennych wykuto na nowo, uzupełniono drewniane stropy, a malowidła zrekonstruowano. Pierwsze w całości odnowione wnętrza to sala na I piętrze Baszty Senatorskiej oraz tzw. Sypialnia Zygmunta I Starego w skrzydle wschodnim. Zdecydowano, że pierwsze piętro ma spełniać funkcje mieszkalne, a wawelski zamek stanie się rezydencją prezydenta Rzeczpospolitej. Apartament prezydencki ulokowano w narożniku północno-wschodnim, pokoje gościnne w części południowej skrzydła wschodniego. Komnaty II piętra służyć miały celom reprezentacyjnym i muzealnym, parter zaś w skrzydle północno-wschodnim przewidziany był na pomieszczenia Skarbca Koronnego.

Czy zachowały się jakieś zdjęcia wnętrz Zamku z czasów, kiedy urzędowało tam wojsko austriackie? Jeśli tak - czy można je zobaczyć na wystawie?

Tak, na wystawie w Sali 3 można zobaczyć świetny program multimedialny z tego okresu, autorstwa Olgi Charzewskiej i Zdzisławy Chojnackiej. Przedstawia on zarówno architekturę zewnętrzną wzgórza, jak i sam zamek od środka.

Które z obecnych pomieszczeń zamku zawiera najwięcej autentycznych elementów? Które części składowe istniejącego budynku zamkowego nie istniały w XVIII wieku?

Autentyczne elementy znajdujemy w północno-wschodnim narożniku zamku, m. in. w Sali Kazimierzowskiej czy Sali Jadwigi i Jagiełły. Także piwnice pod zamkiem i studnia pokazywana w nowo otwartej wystawie „Lapidarium” to autentyczne, od początku istniejące elementy. Zgromadzone na tej wystawie elementy kamienne - gotyckie, renesansowe czy barokowe - to artefakty znalezione na wzgórzu podczas prac renowacyjnych. Należą do najbardziej autentycznych elementów z czasów powstawania zamku w tamtych epokach.

Cały budynek zamkowy istniał w XVIII wieku.

Co jeszcze można by było lub planowano zrekonstruować?

Po odzyskaniu niepodległości, a przed wybuchem II wojny światowej nie udało się odnowić zachodniego skrzydła zamku. Stało się to dopiero w latach 1952-1963. Dokonał tego prof. Adolf Majewski, kierownik Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu.

Czy bierze się pod uwagę realizację projektu sprzed ponad wieku z kolorowymi dachówkami?

Nie, na razie nie ma takich planów.

Czy jest opcja zwiedzania wystawy z kustoszem?

Na ten moment nie ma takiej możliwości. Na wystawie znajduje się kilka programów interaktywnych ułatwiających zapoznanie się z historią oraz postaciami związanymi z odzyskaniem i odbudową wzgórza wawelskiego.

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

#zapytaj kustosza Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga

12.12.2024 godz. 12:00
Na pytania dotyczące ekspozycji Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga odpowiada kuratorka wystawy - dr Joanna Winiewicz-Wolska.

#zapytaj kustosza Niech żyje król!

24.10.2024 godz. 16:00
Na Wasze pytania dotyczące ekspozycji czasowej "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu" odpowiadają kuratorzy wystawy - dr Rafał Ochęduszko z Działu Zbiorów Militariów oraz Marta Golik-Gryglas z Działu Zbiorów Złotnictwa.

#zapytajkustosza Wawel Wyspiańskiego

24.04.2024 godz. 11:00
Co łączy Wyspiańskiego z Wawelem? Na pytania dotyczące Wawelu Wyspiańskiego odpowiada kuratorka wystawy Agnieszka Janczyk, kustoszka z Działu Zbiorów Prac na Papierze.

#zapytajkustosza Gabinet Porcelanowy

11.04.2024 godz. 15:00
Zapraszamy na odpowiedzi dotyczące Gabinetu Porcelanowego udzielone przez kuratorkę wystawy Dorotę Gabryś, kustoszkę z Działu Zbiorów Ceramiki i Szkła.
Zobacz wszystkie