Wiedza /
#zapytajkustoszaLapidarium,zapytaj kustosza
Zamek Królewski na Wawelu
24.01.2024
godz. 14:00
#zapytajkustosza Wawel Podziemny. Lapidarium
Co skrywają wawelskie podziemia? Na pytania dotyczące Lapidarium odpowiada kuratorka wystawy, kierowniczka Działu Lapidarium i Rezerwatów - dr Beata Kwiatkowska-Kopka.
Ile eksponatów obejmuje wawelskie Lapidarium?
Wawelskie lapidarium to zbiór około trzech tysięcy fragmentów. W tej chwili w inwentarzu znajduje się 1054 pozycji, w tym zespołów złożonych z fragmentów( między innymi te które eksponujemy w obu częściach wystawy jako anastylozy). Inwentaryzacja jest w toku.
Który z eksponatów jest najstarszy?
Najstarszy obiekt datowany na podstawie miejsca odnalezienia stanowi płyta nagrobna z wyobrażeniem „drzewa życia”, pochodząca z tzw. kościoła B. Przyjmujemy, że powstała około roku 1000.
Czy wiadomo, jakie eksponaty znalezione przed wojną podczas wykopalisk na wzgórzu wawelskim uległy zniszczeniu lub zaginięciu?
Prace nad identyfikacją obiektów trwają. Eksponaty przechowywane w Lapidarium pochodzą nie tylko z badań wykopaliskowych. Najcenniejszy zbiór stanowią detale pozyskane w czasie prac restauracyjnych w obrębie dziedzińca arkadowego, eksponowane w obu częściach wystawy. W odniesieniu do tej części kolekcji mamy najwięcej informacji dotyczących dewastacji i rozpraszania zbioru w czasie okupacji niemieckiej.
Jak głęboka jest studnia?
Studnia wg ostatnich pomiarów liczy od korony cembrowiny 40 m głębokości.
Czy studnia została zeskanowana/sprawdzona pod kątem bocznych odnóg korytarzy?
Studnia została zeskanowana w obrębie cembrowiny od korony do dna urządzenia.
Czy jest to tzw. pierwsza studnia zamkowa?
Jest to bez wątpienia studnia, która została wykonana w dobie średniowiecza i określana jest mianem „ wielkiej studni zamkowej”. Nie była jedyną studnią zamkową natomiast odpowiedź na pytanie czy jest najstarsza, na obecnym etapie badań nie jest możliwa.
Komentarze