Podsumowanie 2023 roku i plany na rok 2024

Bieżące
Za nami niezwykle intensywny i bogaty w wydarzenia rok.
Odnotowaliśmy rekordową frekwencję – ponad 2 560 000 zwiedzających!

Stworzyliśmy największą w historii Zamku wystawę Obraz Złotego Wieku – monumentalną, rozlokowaną w dwudziestu salach renesansowego pałacu królewskiego, które były świadkami wydarzeń związanych z życiem i działalnością ostatnich Jagiellonów. Wykorzystanie tych pomieszczeń stworzyło jedyną w swoim rodzaju okazję do prezentacji ponad 400 eksponatów z całego świata, w historycznym kontekście.
Zdobyliśmy 17 nagród w tym: dwie Sybille, Złotą Pinezkę Googla, MocArt, Wydarzenie Historyczne Roku 2022I Laur UNESCO – w kategorii dziedzictwa kulinarnego za książkę „Uczta na Wawelu”.

Intensywnie rozwija się także oferta edukacyjna Zamku, skierowana do wszystkich grup wiekowych, od niemowlaka do seniora: lekcje muzealne, gry terenowe, spotkania dedykowane rodzinom z dziećmi, działania skierowane do odbiorców z niepełnosprawnościami.

Za nami 16 wystaw; 10 w samym Zamku Królewskim na Wawelu, wielkie otwarcie Pieskowej Skały po wieloletnim remoncie wraz z nową, stałą ekspozycją Kultura staropolska oraz kilka pokazów we Dworze w Stryszowie – drugim oddziale Zamku, a także wzbogacenie wawelskiej kolekcji o wybitne dzieła sztuki pędzla Tycjana, Belliniego i Jana Brueghela II Młodszego, a także nowe nabytki z porcelany stworzone w królewskiej manufakturze w Miśni; w tym naturalnej wielkości lisa – jednego z pięciu istniejących dziś na świecie. I co najważniejsze także w tym roku zakończyliśmy I część jednego z najważniejszych projektów inwestycyjno – architektoniczno – archeologicznych, czyli Wawel podziemny. Lapidarium, który zostanie oddany w ręce publiczności już 4 stycznia 2024 roku.

Działaniom Zamku towarzyszy bogata oferta wydawnicza.
W załączonych materiałach informacje podsumowujące rok 2023, a także plany na następny rok.