11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Podsumowanie roku 2022 i plany na rok 2023
Archiwalne
Tak intensywnego roku Zamek Królewski na Wawelu jako muzeum nie przeżył w całej historii. Mijający sezon zamkniemy z wynikiem zbliżonym do 1 mln 785 tysięcy zwiedzających (warto wspomnieć, że przez pierwsze pięć miesięcy większość ekspozycji muzealnych było zamkniętych bowiem Zamek przechodził metamorfozę przygotowując się do wielkiego otwarcia w czerwcu). To frekwencja wszechczasów. Ogłaszamy ją w wyjątkowym dla nas dniu – nadania imienia profesor Karoliny Lanckorońskiej skwerowi pod Wawelem (skrzyżowanie ulicy Podzamcze i Kanoniczej). W tym roku mija również 20. rocznica śmierci największej wawelskiej donatorki.
– Z dumą, radością i wdzięcznością kończymy mijający rok, zapisując na liście kolejne prestiżowe wyróżnienia za niezwykle wartościową i nieocenioną pracę naszych specjalistów. Ich dzieło doceniło i nadal docenia nie tylko środowisko, ale przede wszystkim nasi Zwiedzający. Dosłownie doszło do oblężenia Zamku w mijającym 2022. Zapewniam, że nie spoczniemy na laurach, a w 2023 roku zaskoczymy (mamy bowiem w zanadrzu kilka cennych niespodzianek) i olśnimy publiczność kolejnymi wystawami, udowadniając nieprzerwanie już trzeci rok z rzędu, że Zamek Królewski na Wawelu warto zwiedzić nie tylko raz w życiu, a przynajmniej kilka razy w ciągu jednego roku – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zamek w liczbach
Za nami otwarcie 16 wystaw.
Nowy Skarbiec Koronny zobaczyło od 30 czerwca prawie 140 tys. osób.
Policzyliśmy, że w czasie najbardziej wzmożonych prac nad tą wystawą, nasi specjaliści robili 20 tys. kroków dziennie,
oddaliśmy do użytku 46 nowych gablot, wykonanych przy użyciu 15 ton stali oraz 9 ton szkła.
Na potrzeby prezentacji zabytkowego stołu w Skarbcu z poł XVII w. (?), ważącego 335 kg, o wymiarach 765cm x 4020cm x 1275cm,
stworzyliśmy specjalną gablotę umożliwiającą efektowne przedstawienie obiektu w stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
Nasi konserwatorzy oczyścili w sumie 624 ogniste języki Ważącego 19,5 kg płaszcza Jana III Sobieskiego – obiektu wiodącego w Skarbcu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na budowę Nowego Skarbca Koronnego ponad 12,5 mln zł, a prawie 800 tys. zł przekazał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Prace do otwarcia ekspozycji trwały 12 miesięcy.
♦
Metamorfoza, którą przeszedł Zamek na dwóch piętrach wymagała od nas przeniesienia około 1200 obiektów.
♦
Nasi edukatorzy przeprowadzili ponad 1000 lekcji muzealnych, upowszechniając wiedzę o jednej z najcenniejszych kolekcji na świecie wśród niemal 20 tys. uczestników.
♦
Zrealizowaliśmy 73 filmy przybliżające historię wawelskiej kolekcji i ukazujące pracę wybitnych ekspertów.
Dołączyło do nas ponad 38 tys. nowych użytkowników FB.
Post poświęcony ulepionemu ze śniegu smokowi wawelskiemu dotarł do ponad 118 tys. odbiorców.
Łączny zasięg (tj. liczba osób, które zobaczyły dowolne materiały z naszej strony) na Facebooku wyniósł ponad 4,6 mln.
♦
Zdobyliśmy 12 prestiżowych nagród; w tym:
Nagrodę w Konkursie Wydarzenie Muzealne Roku 2021 „Sybilla” za wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”, Grand Prix w Konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” 2021.
Zwyciężyliśmy w plebiscycie publiczności w Konkursie Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” 2021.
Wystawa „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” zdobyła I miejsce w kategorii WYSTAWA w IV Edycji ART in Architecture Festival 2022.
Nagroda główna w konkursie „Kraków bez barier” dla najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.
Otrzymaliśmy:
Złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.
Tytuł Specjalny 2021 za 30-letni program rewaloryzacji Zamku – „Lidera Małopolski” – nagroda w konkursie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.
Nagrodę Lovekrakow.pl w kategorii Kultura,
A także:
II Nagrodą za projekt zgłoszony w kategorii Zarządzanie profilami społecznościowymi w 5. Przeglądzie „Muzeum Widzialne”.
Zostaliśmy Laureatem Plebiscytu Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi 2022.
Przed nami kolejne wyzwania i niesłabnący apetyt na spełnianie wysokich oczekiwań Zwiedzających, czemu służyć będą z pewnością planowane wystawy i wydarzenia.
– Wawel z jego dziedzictwem, historią, rezydencją jest miejscem wpisanym w DNA każdego z nas, niezależnie czy mieszkamy w Krakowie. Ale nie możemy przy tym zapominać, że jest również muzeum, a każde muzeum musi być instytucją bardzo aktywną, która wzbogaca przeżycia, zachwyca, wywołuje wstrząs, daje do myślenia, uczy – zapowiada Dyrektor Zamku. A
2022 rok kończymy też z długą listą zakupów – 45 obiektów, które wzbogaciły wawelską kolekcję. Część z nich jeszcze chwilę pozostaje niespodzianką, ale już wkrótce, będą cieszyć oczy rzeszy Zwiedzających.
Jeden z takich wyjątkowych zakupów pochodzi od Pawła Sanguszki, ostatniego przedstawiciela jednego z największych rodów magnackich w dawnej Rzeczypospolitej. To bezcenny zbiór sześciu gobelinów z połowy XVII wieku ozdobionych herbami, które znajdowały się w rezydencjach jego rodziny. – Podczas ich badania okazało się, że pierwotnie wcale nie należały do Sanguszków, tylko do Dymitra Jerzego Wiśniowieckiego. Odkrycie pozwala spojrzeć od nowa na historię tych dzieł. Ukażemy ją wkrótce naszym widzom – zapewnia prof. Betlej.
Wydawnictwo Zamku Królewskiego na Wawelu kończy mijający rok listą 25 tytułów. Wśród nich są publikacje o charakterze naukowym, popularno-naukowym, a także pięknie wydane katalogi wystaw i publikacje dla dzieci i młodzieży (Małpa Matylda, Kiedy Wawel śpi przygotowane przez Dział Interpretacji Sztuki). Od czerwca tego roku nasze wydawnictwa dostępne są nie tylko w sklepie internetowym, ale też i stacjonarnym mieszczącym się w Apartamentach Królewskich na Zamku.
Już 12 stycznia zapraszamy na wystawę prac niderlandzkiego mistrza detalu – JACOB MERTENS I MALARSTWO KRAKOWSKIE OKOŁO ROKU 1600, która potrwa do 16 kwietnia. Wystawa obejmuje ok. 40 eksponatów, na które składają się obrazy, a także inne dzieła (rysunek, rzeźby z kości słoniowej) wykonane ok. 1600 r. i utrzymane w manierze typowej dla sztuki niderlandzkiej. Rdzeniem ekspozycji jest ołtarz z warsztatu malarza Jakuba Mertensa, urodzonego i wykształconego w Antwerpii. Jego najważniejszą częścią jest, znajdujące się obecnie w Prałatówce przy kościele Mariackim, wyjątkowo wysokiej klasy Zwiastowanie sygnowane przez wspomnianego autora.
Dwa tygodnie później 26 stycznia zaprezentujemy WYSPIĘ (do XI 2023, plener, dziedziniec zewnętrzny), czyli sztukę współczesną w zabytkowym otoczeniu. To instalacja artystyczna Kingi Nowak inspirowana twórczością Stanisława Wyspiańskiego, która w symboliczny sposób spełnia jedno z jego największych marzeń – pozostawienia swojego śladu w tym wyjątkowym miejscu. Kinga Nowak tworząc swoją instalację, podąża tropem wawelskich fascynacji mistrza, równocześnie czerpiąc inspirację z jego witraży i malarstwa ściennego znajdującego się w krakowskim kościele oo. Franciszkanów. Kolorystyka witraży, o głębokich, nasyconych barwach, rozświetlonych przez przenikające przez nie światło, sprzymierzona z geometrycznymi motywami, kratownicą obecną w malarstwie ściennym wpłynęła na ostateczną formę instalacji o wieloznacznym tytule Wyspia.
Przed nami również wystawy:
Misterium lwowskiej rzeźby 30 III–22 X
Beksiński. Rzeźby 27 IV–1 X
Skarby z Pilicy – V
Obraz Złotego Wieku 14 IX–14 XII
Kultura Staropolska 1 VII
Wawel Podziemny – Lapidarium
WYDARZENIA
W nadchodzącym sezonie odbędzie się Tydzień Patriotyczny, organizowany przy wsparciu Mecenasa wydarzenia – firmy TAURON (listopad), otwierający przed Zwiedzającymi możliwość oddania krwi na Zamku (w ramach akcji krwiodawstwa), a także Wawel jest Wasz. To interdyscyplinarny festiwal (odnoszący się do bezcennej kolekcji dzieł sztuki na Zamku i jego historii) łączący wiele dziedzin od kina przez teatr po sztuki wizualne, muzykę i naukę, jest to czas poznania i ekspresji uczestników i zaproszonych twórców (24–26 sierpnia). Przed nami także popularny i uwielbiany przez publiczność Festiwal Wawel o zmierzchu. Wysłuchamy sześciu koncertów i weźmiemy udział w maratonie młodych pianistów (sierpień).
Wszystkim wystawom i wydarzeniom towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny skierowany do wszystkich grup odbiorców.
Uroczystość nadania imienia Profesor Karoliny Lanckorońskiej skwerowi pod Wawelem
Największa wawelska donatorka, wybitna badaczka sztuki, pierwsza kobieta-docent z zakresu historii sztuki na polskiej uczelni, ko- bieta czynu – profesor Karolina Lanckorońska. Od dziś jej imię nosi skwer na styku ulic Podzamcze i Kanoniczej u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w 20. rocznicę śmierci Lanckorońskiej w obecności Roberta Piaskowskiego – Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury, prof. Andrzeja Betleja – Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, dr. Joanny Winiewicz-Wolskiej – kuratorki zbiorów malarstwa ZKnW, Piotra Pinińskiego – prezesa Fundacji Lanckorońskich. O życiu i dokonaniach Lanckorońskiej przypominaliśmy także podczas tegorocznej, głośnej ekspozycji „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich”, która cztery dni temu zdobyła I miejsce w kategorii WYSTAWA w IV Edycji prestiżowego konkursu ART in Architecture festival 2022.