Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

ZAMEK | bilet łączony: I i II piętro Zamku

ZAMEK | bilet łączony: I i II piętro Zamku

Trasa
Bilet upoważnia do zwiedzania pierwszego i drugiego piętra Zamku (łączy w sobie ofertę Zamek I oraz Zamek II).
Na trasie znajdują się: prywatne apartamenty na I piętrze, gabinet porcelanowy, sale reprezentacyjne II piętra oraz wystawę z kolekcją namiotów tureckich – autentycznie największym tego rodzaju zbiorem w europejskich muzeach. 

Z tym biletem zwiedzisz także oraz wystawy czasowe zlokalizowane w salach parteru i II piętra oraz Wawel Odzyskany (wystawa zlokalizowana w budynku nr 7).

Zamek

Pierwsze piętro pałacu renesansowego pełniło funkcje prywatne. Tutaj mieściły się apartamenty króla i królowej oraz pomieszczenia służące świcie królewskiej. Z zachowanych przekazów wynika, iż poszczególne wnętrza wielokrotnie zmieniały przeznaczenie, często dostosowywano je doraźnie na mieszkanie dla królewskich gości. Pierwotny podział komnat na apartamenty dostępne z krużganków nie zachował się, pozostał jednak czytelny w utrwalonych nazwach pomieszczeń określanych sieniami. W części sal na południe od klatki schodowej przetrwały nienaruszone pożarami renesansowe stropy belkowo-kasetonowe z lat 1524–1526 oraz malowane fryzy podstropowe z lat trzydziestych wieku XVI. Gotycko-renesansowy charakter mają zachowane na tym piętrze kamienne obramienia okien i drzwi, wykonane przez warsztat mistrza Benedykta w trzeciej dekadzie wieku XVI.
W tej części zamku znajduje się także Gabinet Porcelanowy. Wystawa prezentuje nie tylko najwybitniejsze, kunsztownie wykonane dzieła z porcelany pochodzące z założonej przez króla Augusta II manufaktury w Miśni, ale także szerokie spektrum kultury materialnej XVIII wieku. Tak przedstawiona kolekcja jest najbardziej znaczącym zbiorem w Europie Środkowej.

Komnaty reprezentacyjne II piętra mieszczą sale znacznie wyższe i obszerniejsze w stosunku do sal niższych kondygnacji. Służyły one celom reprezentacyjnym. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale. Po katastrofalnym pożarze w roku 1595 część skrzydła wschodniego oraz skrzydło północne renesansowego pałacu Jagiellonów zostały przebudowane w stylu wczesnego baroku. Prace te Zygmunt III zlecił architektowi Janowi Trevano. Konsekwentnie ta część pałacu posiada obecnie wyposażenie barokowe.

Dostępność

I i II piętro zamku – dostępne na całej długości trasy (dojazd windą na krużganki, pokonanie stopni na trasie zwiedzania z użyciem platform), także dla zwiedzających na wózkach elektrycznych.

Korzystanie z windy przez osoby z niepełnosprawnością możliwe jest wyłącznie w obecności pracownika obsługi. W celu skrócenia czasu oczekiwania na udostępnienie windy prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby w Biurze Rezerwacji, Informacji turystycznej bądź w kasie biletowej.

W recepcji wystawy Zamek I oraz w Informacji Turystycznej (Centrum Promocji i Informacji) zwiedzający ze schorzeniami narządu ruchu mają możliwość wypożyczenia wózka.

Audioprzewodnik w polskim języku migowym (PJM) jest dostępny. Czas trwania każdego z nagrań jest średnio o 20 minut dłuższy niż przewidywany czas zwiedzania danej wystawy.