Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Zamek II

Zamek II

Trasa
Z tym biletem zobaczysz sale drugiego piętra zamku: komnaty reprezentacyjne oraz sale, w których prezentowana jest kolekcja namiotów tureckich: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Namioty Tureckie.

z tym biletem zwiedzisz także sezonowo:
  • Ogrody Królewskie (do 29 IX, codziennie)
    ze względu na złe warunki atmosferyczne ogrody mogą być czasowo zamykane
  • wystawę czasową Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa (21 VI – 15 IX, wtorek – niedziela)

Wystawy w ramach biletu

Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa

infografika
Dziś nieczynne

Hymn o miłości: Interwencja artystyczna obrazów Magdaleny Miłoś

infografika
Dziś nieczynne

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

zabytkowa komnata zamku, ściany pokryte kurdybanem, duży obraz - portret rodziny królewskiej, obok dwa zabytkowe krzesła
Tę wystawę możesz zwiedzić z audioprzewodnikiem w językach: polskim, angielskim, ukraińskim.
Dziś nieczynne

Namioty Tureckie

siodło i kałkan turecki w wersji ceremonialnej
Dziś nieczynne

Ogrody Królewskie

zdjęcie zamku z lotu ptaka, z widoczną basztą oraz ogrodami
Dziś nieczynne

Komnaty reprezentacyjne

Komnaty, znacznie wyższe i obszerniejsze w stosunku do sal niższych kondygnacji, służyły celom reprezentacyjnym. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale. Wśród nich: sala Poselska – jedna z dwóch największych komnat pałacu, zwana także Pod Głowami oraz sala Senatorska – największa, reprezentacyjna sala zamku, w której odbywały się posiedzenia senatu, inauguracje obrad sejmu i ważne ceremonie państwowe.
Najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są arrasy, utkane w Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta w 3. ćwierci w. XVI, o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy. Są tu również dużej wartości artystycznej obrazy i meble włoskie, głównie toskańskie, z w. XVI oraz portrety polskich monarchów.

Namioty tureckie

Kolekcja namiotów tureckich Zamku Królewskiego na Wawelu to autentycznie największy tego rodzaju zbiór w europejskich muzeach. Bogato dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami, zwane ruchomymi pałacami Orientu, w armii tureckiej namioty pełniły różne funkcje, które korespondowały z kształtem architektury i jej dekoracją. 
Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą najwyższej klasy przedmioty rzemiosła artystycznego oraz militaria (z obszarów od Morza Śródziemnego po północne Indie).