Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl
Wawel jest Wasz
15–17 września 2023 Druga edycja festiwalu
Festiwal Interpretacyjny „Wawel jest Wasz” odbędzie się w Zamku Królewskim na Wawelu w dniach 15-17 września 2023. To już druga edycja Festiwalu organizowanego przez muzeum. Festiwal intryguje, zachęca do odkrywania muzeum na nowo oraz inspiruje do podejmowania aktywności twórczych, do zanurzenia się w smakach, dźwiękach i zapachach królewskiej rezydencji. Festiwal towarzyszy otwarciu spektakularnej wystawy Obraz Złotego Wieku i nawiązuje do otwartego dworu dynastii Jagiellonów, na którym gościli artyści, naukowcy, odkrywcy z całej Europy.
Odwołujemy się do tego wyjątkowego okresu w historii Polski, przełomowego dla sztuki i nauki czasu, tworzymy współczesny Wawel Otwarty. Łączymy sztukę dawną i współczesną, zapraszamy przedstawicieli różnych pokoleń i w ten sposób inicjujemy rozmowę o historii i dziedzictwie kulturowym, o tym jak przeszłość łączy się z teraźniejszością, jak wielkie osiągnięcia czasu Jagiellonów oddziałują na sztukę i naukę w XXI wieku.
Tegoroczne hasło przewodnie Festiwalu to Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych. Mamy świadomość, że dwór Jagiellonów to miejsce, w którym spotykali się nie tylko artyści, ale także naukowcy. To okres wielkich odkryć geograficznych i naukowych. Pozostajemy wierni tradycji jagiellońskiej i zamiłowaniu do nauki w przeszłości, chcemy również dzisiaj pokazywać, że wiedza jest niezwykle ważna, a dyscypliny naukowe, które zostały zainicjowane czy odkrywane w czasach Jagiellonów do dziś są rozwijane. Przyglądając się dziełom sztuki na wystawie Obraz Złotego Wieku zastanowimy się, jak zmieniło się podejście człowieka do zwierząt, jak druk wpłynął na naukę i czy taka sama rewolucja czeka nas po rozpowszechnieniu sztucznej inteligencji.
„Wawel jest Wasz” to festiwal, który otwiera umysły wobec nowych wyzwań i możliwości technologicznych, zachęca do spojrzenia na zamkowe wystawy i wawelskie wzgórze zupełnie na nowo. Zamek Królewski na Wawelu jest nie tylko rezydencją królewską i muzeum, ale przede wszystkim miejscem, gdzie tętni bogate życie kulturalne mieszkańców Krakowa.