UWAGA: nowa oferta zwiedzania. Szczegóły od 23 kwietnia

Dwór z aksamitu i pereł | POKAZ MODY RENESANSOWEJ

Spektakl
infografika wydarzenia
wydarzenie otwarte
godz. 15.00
Czasy renesansu to okres niebywałego luksusu w dworskich kreacjach. Wykonywano je z drogich, ekskluzywnych tkanin jedwabnych ze złotymi i srebrnymi nićmi, produkowanych przede wszystkim we Włoszech. W krajach Europy moda dworów królewskich i książęcych rozwijała się zgodnie ze specyfiką dworskiej etykiety, obyczajowością i upodobaniami estetycznymi.

W ramach pokazu zaprezentowane zostaną rekonstrukcje renesansowych kreacji dworskich z kręgu dworu Jagiellonów, a także dworów zagranicznych, które wywierały wpływ na wygląd ubiorów elit w dawnej Polsce.

Ubiorom przygotowanym w pracowni Fundacji Nomina Rosae i prezentowanym przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora oraz aktorki Teatru Nomina Rosae towarzyszyć będzie fachowy komentarz, fragmenty ze źródeł odnoszące się do mody, a także fragmenty literackich utworów z XVI w. oraz muzyka z renesansowych dworów wykonywana na żywo przez Zespół Muzyki Dawnej Floripari.

Autorką projektów ubiorów oraz koncepcji pokazu jest dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf. Studiowała na UJ oraz na Uniwersytecie w Orleanie we Francji. W czasie studiów doktoranckich odbyła praktykę w dziale tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Dr Maria Molenda projektuje kostiumy teatralne, współpracuje także z filmem, projektuje ubiory współczesne inspirowane historią i folklorem. Projektowane przez nią rekonstrukcje oraz kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i pocz. XX w. Jest autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572”, (Kraków, 2012),
a ostatnio publikacji poświęconej ubiorom polskich Żydów na przestrzeni wieków.

FLORIPARI – Zespół powstał w 1994 roku. Jednym z jego współzałożycieli jest Aleksander Tomczyk, który do dzisiejszego dnia pełni rolę kierownika artystycznego i stanowi oś zespołu. Ideą muzyków jest przybliżanie i prezentowanie polskiej dawnej sztuki muzycznej. Zespół wykonuje muzykę na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych, jak również w duchu licentia poetica, czego wyrazem są interpretacje inspirowane muzyką ludową lub orientalną. Od początku swojej działalności FLORIPARI bardzo aktywnie koncertuje w kraju i za granicą.