Dynastie bez tajemnic, czyli życie codzienne Jagiellonów i Wazów - cz. 2

Cykl: Wawelskie spotkania z historią i sztuką

Dla rodzin z dziećmi
dzieci 9–12 lat
część II
Choć czasy się zmieniają, życie królów i ich rodzin wciąż budzi powszechne zainteresowanie. Współczesne technologie odkrywają przed ciekawskimi prywatne życie monarszych rodów. Pozwalają nawet współuczestniczyć w tym, czego one doświadczają na co dzień, przeżywać królewskie radości i smutki jak swoje własne. Jednak dawniej o tym, co działo się za drzwiami pałaców, mogły usłyszeć tylko wybrane osoby. Dworskie życie było owiane tajemnicą i stanowiło dla poddanych źródło domysłów i plotek.
Jak było naprawdę? Czy dzieci Jagiellonów doświadczały miłości swoich rodziców? Czy Matka Królów miała urodę modelki? Który z Wazów lubił puszczać latawce i wolał grę w piłkę od polowań? Odpowiedzi na te pytania uczestnicy uzyskają w trakcie spotkań opowiadających o prywatnym życiu królów z dwóch dynastii.
  • prowadzą: studenci Instytutu Historii UJ pod kierunkiem Roberta Adamczaka i Bożeny Litewki
Dodatkową atrakcją spotkania będzie mini-warsztat tańca, który poprowadzi Grupa Odtwórstwa Historycznego „Per Saecula”.

Grupa od 2009 roku działa na terenie gminy Nowy Wiśnicz – w zamku Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu. W ich kręgu zainteresowań są różne okresy historyczne, ale najbliższe sercu są: przełom XIV/XV wieku oraz I poł. XVII wieku. Poprzez swoją działalność - żywe lekcje historii i warsztaty - starają się zaszczepić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie historią.
Odtwarzając różne epoki historyczne wykorzystują pokazy szermierski łucznictwa, tańca historycznego. W zespole są płatnerze, szewcy, krawcowe, kuglarze i mistrzowie ognia.