CZYNNA OD 12 IV 2025Zwiedzający przechodzą krużgankami drugiego piętra zamku i docierają na wystawę "Miasteczko Wawelskie", a po jej zwiedzeniu mogą udać się na taras widokowy.
Wystawa „Miasteczko wawelskie” jest opowieścią o codziennym życiu tuż obok zamku i katedry na wzgórzu wawelskim. Na pierwszym planie ukazano to, co zwykle pozostaje w cieniu – codzienność służby, urzędników, rzemieślników, psałterzystów i kanoników katedralnych, uczniów szkoły katedralnej oraz wszystkich tych, którzy stanowili zaplecze dla władcy i biskupa.
Miasteczko wawelskie było od średniowiecza znakomitym przykładem współistnienia na niewielkim terenie dwóch przenikających się przestrzeni: sakralnej i świeckiej. Wiedza, jaką dysponujemy, nie pozwala na pełną rekonstrukcję jego obrazu. Powstało więc gromadzące ślady przeszłości, fragmentaryczne ujęcie, w którego centrum są znalezione na wzgórzu przedmioty codziennego użytku. W większości są to niewielkie artefakty, skromne, często pozbawione walorów artystycznych i zachowane jedynie we fragmentach. Stanowią one materialny ślad bytności na Wawelu ludzi, o których najczęściej milczą księgi archiwalne. Przedmioty te są punktem wyjścia opowieści na wystawie. Architektura miasteczka staje się tłem barwnego życia.
Punktem kulminacyjnym ekspozycji jest widok z tarasu obejmujący nieistniejące już miasteczko oraz imponującą perspektywę na wzgórze, a także na Kraków i okolice. Przy odpowiedniej pogodzie widoczne są także odległe szczyty Tatr.