Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Krużganek i taras widokowy

Chcesz zobaczyć najbardziej spektakularny widok w Krakowie? Zapraszamy na Wawel! Udostępniamy właśnie zupełnie nowy taras widokowy na dachu Małej Baszty, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu królewskiego i najwyższej na zamku baszty Senatorskiej.

Po przejściu 101 schodów i dotarciu na krużganek można podziwiać zachwycającą panoramę okolic zamku. Jak na dłoni widać oczywiście teren wzgórza wawelskiego i starego miasta. Z tarasu widokowego rozpościera się także widok na malowniczo meandrującą Wisłę, a całość domyka zielona strona miasta – pasmo Sowińca, nad którym dostojnie wznoszą się Srebrna Góra z klasztorem kamedułów na Bielanach i Kopcami Kościuszki i Piłsudskiego. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie rysują się też odległe szczyty Tatr i pasmo Babiej Góry.

Mała Baszta, na dachu której otwarto taras widokowy, powstała w latach 40. wieku XX, by połączyć południową pierzeję krużganków pałacowych z budynkiem administracyjnym. Tu właśnie wkrótce zostanie otwarta nowa zamkowa ekspozycja ukazująca historię wawelskiego miasteczka.

Widok z baszty

  1. Baszta Sandomierska
  2. Baszta Złodziejska
  3. Wisła
  4. Klasztor Kamedułów na Bielanach
  5. Pasmo Sowińca z Lasem Wolskim i Kopcem Kościuszki
  6. Dawne seminarium duchowne

Krużganki

Zamek Królewski na Wawelu, uważany za jeden z piękniejszych zabytków architektury renesansowej w Europie, powstał w wyniku przekształcenia rezydencji średniowiecznej. Prawdopodobnie decyzję o jego przebudowie podjęto już około roku 1500, kiedy na Wawelu rezydowała królowa-wdowa Elżbieta Rakuszanka oraz jej syn – młody król Jan Olbracht. Realizacja tego zamysłu nastąpiła jednak podczas krótkich rządów króla Aleksandra (1501–1506) i pierwszych lat panowania jego następcy, Zygmunta I Starego.