11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / Najpiękniejsze
zbrojownia
Krzysztof Czyżewski 22.05.2020 godz. 11:41

Broń drzewcowa

Wśród militarów zgromadzonych w Zamku Królewskim na Wawelu znaczące miejsce zajmuje broń drzewcowa. Liczebnie na pierwsze miejsce wysuwają się halabardy, w okresie nowożytnym podstawowy typ broni używanej przez gwardie nadworne. Wawel może się poszczycić posiadaniem halabard związanych z wielkimi domami panującymi: Habsburgami, Wettynami i Wittelsbachami. Partyzany z kolei, reprezentują zarówno Europę Zachodnią, z dworami Ludwika XIV oraz księcia biskupa Salzburga, Parysa Lodrona, jak i polskich królów: Jana Kazimiera, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego, Augusta II Mocnego. Ozdobą kolekcji są glewie: saska z 2. połowy w. XVI oraz gwardii Zygmunta III.

DO POBRANIA Broń drzewcowa w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu (wybór obiektów)

 

okładka książki, zdjęcie przedstawia kilka obiektów - broni drzewcowej, widoczne ornamenty na ostrzach

Z okazji otwarcia dla zwiedzających Zbrojowni Zamkowej wraz ze Skarbcem Koronnym autor książki "Broń drzewcowa w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu", Krzysztof Czyżewski, kustosz działu militariów, dokonał specjalnego wyboru najciekawszych obiektów znajdujących się w tym zbiorze.

 

Dla zainteresowanych

Dla pragnących zapoznać się z całą publikacją udostępniliśmy ostatnie 20 sztuk do kupienia w naszym sklepie internetowym.

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

"Śmierć ułana" Kajetana Stefanowicza

04.09.2024 godz. 11:00
W lipcu 2024 r. na Wawel wróciła odzyskana strata wojenna - akwarela "Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza. O historii tego dzieła pisze Agnieszka Janczyk, kuratorka Zbiorów Prac na Papierze.

Pinsel i Bach. O muzyce towarzyszącej wystawie „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa” słów kilka.

06.08.2024 godz. 11:00
Nieodłącznym elementem wystawy „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”, prezentującej arcydzieła rzeźbiarskie Johanna Georga Pinsla, jest muzyka. Zwiedzający mogą usłyszeć w tle utwory Johanna Sebastiana Bacha, uważanego przez wielu za największego kompozytora w historii.

Naśladując mistrza - słowo o kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

03.01.2024 godz. 12:00
Proces wykonania kopii technologicznej obrazu “Martwa Natura” Willema Claesza Hedy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia, techniki i technologie malarskie w XVII wieku.

O swojej pracy pisze autorka artykułu, mgr Marta Hirschfeld.

Lwowska rzeźba rokokowa

17.08.2023 godz. 12:00
W tajemnice rzeźb Johanna Georga Pinsla i lwowskiej rzeźby rokokowej wprowadzi Was jedna z kuratorek wystawy Joanna Pałka.
Zobacz wszystkie