11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / Najpiękniejsze
Zamek Królewski na Wawelu 17.06.2021 godz. 18:00

Co się działo w 1921?

18 marca 1921 roku, piątek. Spójrzmy na pierwszą stronę gazety codziennej i niech to będzie „Ilustrowany Kurier Codzienny”, dziennik wydawany w Krakowie między 1910 a 1939 rokiem, w cenie 5 marek polskich...

18 marca 1921 roku, piątek. Spójrzmy na pierwszą stronę gazety codziennej i niech to będzie „Ilustrowany Kurier Codzienny”, dziennik wydawany w Krakowie między 1910 a 1939 rokiem, w cenie 5 marek polskich.

Na pierwszej stronie „Kuriera” możemy przeczytać o trzech sprawach – zawarciu pokoju w Rydze, uchwalonej dzień wcześniej konstytucji i zbliżającym się terminie plebiscytu na Górnym Śląsku.

Przyjrzyjmy się tym wiadomościom dokładniej.
„Sejm przystąpił we wtorek do ostatecznego głosowania nad konstytucją”. Była to druga, po majowej, konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, pierwszy nowoczesny akt ustawodawczy odrodzonego państwa. Zastąpiła ją uchwalona 23 kwietnia 1935 roku następna ustawa zasadnicza.

„Bytom, 17 marca. Zbliżenie się terminu plebiscytu daje się już od dwóch dni na całym Górnym Śląsku silnie odczuwać”. Plebiscyt na Górnym Śląsku przeprowadzono 20 marca 1921 roku, zgodnie z ustaleniami traktatu pokojowego zawartego w Wersalu w 1918 roku. Miał rozstrzygnąć przynależność państwową tego uprzemysłowionego obszaru. W głosowaniu, w którym wzięli udział prawie wszyscy uprawnieni, za przynależnością do Polski opowiedziało się 40,4%, a za Niemcami 59,5% głosujących. Ostatecznie, Polsce przypadła mniejsza część dzielnicy, w której jednak znajdowała się większa część górnośląskich zakładów przemysłowych – kopalni, hut i stalowni.

„Podpisanie pokoju w piątek o 7 wieczór” – i dalej: – „Dnia 15 b.m. w Rydze został podpisany przez sekretayaty delegacyj polskiej i rosyjsko-ukraińskiej następujący protokół: sekretaryaty polskiej delegacyi pokojowej i rosyjskio-ukraińskiej delegacyi pokojowej komunikują, że prace konferencji pokojowej zostały ukończone. Wszystkie artykuły zostały przyjęte w ostatecznej redakcji. Podpisanie traktatu pokojowego zostało naznaczone na dzień 18 marca na godzinę 7 wieczór”. Podpisany tego dnia o 20.30 traktat zakończył wojnę, trwającą od początku 1919 roku.

Magdalena Ozga - Kierownik Działu Tkanin

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

"Śmierć ułana" Kajetana Stefanowicza

04.09.2024 godz. 11:00
W lipcu 2024 r. na Wawel wróciła odzyskana strata wojenna - akwarela "Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza. O historii tego dzieła pisze Agnieszka Janczyk, kuratorka Zbiorów Prac na Papierze.

Pinsel i Bach. O muzyce towarzyszącej wystawie „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa” słów kilka.

06.08.2024 godz. 11:00
Nieodłącznym elementem wystawy „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”, prezentującej arcydzieła rzeźbiarskie Johanna Georga Pinsla, jest muzyka. Zwiedzający mogą usłyszeć w tle utwory Johanna Sebastiana Bacha, uważanego przez wielu za największego kompozytora w historii.

Naśladując mistrza - słowo o kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

03.01.2024 godz. 12:00
Proces wykonania kopii technologicznej obrazu “Martwa Natura” Willema Claesza Hedy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia, techniki i technologie malarskie w XVII wieku.

O swojej pracy pisze autorka artykułu, mgr Marta Hirschfeld.

Lwowska rzeźba rokokowa

17.08.2023 godz. 12:00
W tajemnice rzeźb Johanna Georga Pinsla i lwowskiej rzeźby rokokowej wprowadzi Was jedna z kuratorek wystawy Joanna Pałka.
Zobacz wszystkie