Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / Najpiękniejsze
Julianna Karp 03.04.2020 godz. 19:14

Orfeusz

W tym cyklu prezentujemy Wam najpiękniejsze obrazy z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu.
Obraz jest ilustracją mitu o trackim śpiewaku Orfeuszu i jest jednym z trzech poświęconych tej tematyce dzieł, autorstwa Jacopa del Sellaia. Jednocześnie przedstawienie to nie stanowi dosłownej ilustracji literackich pierwowzorów.

Orfeusz został ukazany z lirą da bracciojuż w świecie żyjących, po wyjściu z Hadesu i utracie ukochanej Eurydyki, wśród zwierząt słuchających jego gry. Symbolikę dzieła można rozumieć jako odwołanie do wierności małżeńskiej, niewykluczone więc, iż obraz został stworzony z okazji zaślubin – badacze wskazują na ślub Francesca Gonzagi z Izabellą d’Este. 

Orfeusz ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu należał najprawdopodobniej do cyklu przedstawień, który tworzą: Śmierć Eurydyki datowana na lata 1475–1480 z kolekcji Museum Boijmans van Beuningen w Rotterdamie, a także Orfeusz w Hadesie w Muzeum Sztuki im. Bohdana i Barbary Chaneków w Kijowie.
Jacopo del Sellaio
Orfeusz
ok. 1490
tempera i złocenia na desce, wymiary: 59 x 175 cm
nr inw. 7934

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

"Śmierć ułana" Kajetana Stefanowicza

04.09.2024 godz. 11:00
W lipcu 2024 r. na Wawel wróciła odzyskana strata wojenna - akwarela "Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza. O historii tego dzieła pisze Agnieszka Janczyk, kuratorka Zbiorów Prac na Papierze.

Pinsel i Bach. O muzyce towarzyszącej wystawie „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa” słów kilka.

06.08.2024 godz. 11:00
Nieodłącznym elementem wystawy „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”, prezentującej arcydzieła rzeźbiarskie Johanna Georga Pinsla, jest muzyka. Zwiedzający mogą usłyszeć w tle utwory Johanna Sebastiana Bacha, uważanego przez wielu za największego kompozytora w historii.

Naśladując mistrza - słowo o kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

03.01.2024 godz. 12:00
Proces wykonania kopii technologicznej obrazu “Martwa Natura” Willema Claesza Hedy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia, techniki i technologie malarskie w XVII wieku.

O swojej pracy pisze autorka artykułu, mgr Marta Hirschfeld.

Lwowska rzeźba rokokowa

17.08.2023 godz. 12:00
W tajemnice rzeźb Johanna Georga Pinsla i lwowskiej rzeźby rokokowej wprowadzi Was jedna z kuratorek wystawy Joanna Pałka.
Zobacz wszystkie