11 XI czynne wyłącznie: Wawel Odzyskany oraz Lapidarium | Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / Najpiękniejsze
Dorota Gabryś 24.09.2020 godz. 12:50

Shou Lao

Pośród setek tysięcy przedmiotów przywożonych z Dalekiego Wschodu znajdowały się też
figurki bóstw. Ta z kolekcji wawelskiej znajduje się w zbiorach Zamku od 1964 a zakupiona została od Pelagii Potockiej.
Chiny, dynastia Qing, okres Qianlong (1736–1795)
steatyt
wysokość: 27,7 cm
nr inw. 4870
Zakupiony od Pelagii Potockiej w roku 1964.
Starzec z charakterystyczną wydłużoną czaszką i długą brodą jest taoistycznym bogiem długowieczności oraz mądrości. Najczęściej przedstawiany był z owocem brzoskwini symbolizującym długie życie, jednak wawelski egzemplarz trzyma w prawej dłoni berło ruyi – symbol szczęścia i spełnienia marzeń.

Pośród setek tysięcy przedmiotów przywożonych z Dalekiego Wschodu przez działające od XVII wieku Kompanie Wschodnioindyjskie, obok cennej porcelany znajdowały się też figurki bóstw. Trafiały one do modnych gabinetów sztuki, dekorowanych panelami z japońskiej laki, obitych jedwabiem i wypełnionych ceramiką. Figurki te, w Chinach służące dewocji na domowych ołtarzach, zyskiwały w Europie status dzieł sztuki.

W roku 1704 król August II Mocny zakupił poprzez swego agenta w Amsterdamie zespół przedmiotów orientalnych, wśród których znajdowało się siedemdziesiąt figur wykonanych ze steatytu, część z nich zachowała się do dziś w Dreźnie.

Komentarze

Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

"Śmierć ułana" Kajetana Stefanowicza

04.09.2024 godz. 11:00
W lipcu 2024 r. na Wawel wróciła odzyskana strata wojenna - akwarela "Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza. O historii tego dzieła pisze Agnieszka Janczyk, kuratorka Zbiorów Prac na Papierze.

Pinsel i Bach. O muzyce towarzyszącej wystawie „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa” słów kilka.

06.08.2024 godz. 11:00
Nieodłącznym elementem wystawy „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”, prezentującej arcydzieła rzeźbiarskie Johanna Georga Pinsla, jest muzyka. Zwiedzający mogą usłyszeć w tle utwory Johanna Sebastiana Bacha, uważanego przez wielu za największego kompozytora w historii.

Naśladując mistrza - słowo o kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

03.01.2024 godz. 12:00
Proces wykonania kopii technologicznej obrazu “Martwa Natura” Willema Claesza Hedy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia, techniki i technologie malarskie w XVII wieku.

O swojej pracy pisze autorka artykułu, mgr Marta Hirschfeld.

Lwowska rzeźba rokokowa

17.08.2023 godz. 12:00
W tajemnice rzeźb Johanna Georga Pinsla i lwowskiej rzeźby rokokowej wprowadzi Was jedna z kuratorek wystawy Joanna Pałka.
Zobacz wszystkie