Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / Najpiękniejsze
Zamek Królewski na Wawelu 06.10.2020 godz. 11:11

Teki Prylińskiego - część I

Po raz pierwszy szeroko udostępnione materiały archiwalne, będące studium architektonicznym Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wawel Otwarty. To nie tylko działania w rzeczywistości ale i udostępnianie bogatych zbiorów znajdujących się w archiwum Zamku Królewskim na Wawelu. Jest nam niezmiernie miło udostępnić Państwu materiały stanowiące zawartość pierwszej z trzech tzw. "Tek Prylińskiego". Są to rysunki architektoniczne powstałe w trakcie pierwszych badań architektonicznych Zamku Królewskiego w latach 1881-1882.

Studium architektoniczne odwoływało się do XVII-wiecznego stanu zamku i zostało w dużej cześci wykorzystane w trakcie prac restauracyjnych pod opieką Zygmunta Hendla w drugim dziesięcioleciu XX wieku. Autor korzystając z informacji zawartych w inwentarzach stworzył nowe plany zamku według stanu z 1882. Dotychczasowo plany te nie były szerzej znane w literaturze naukowej, jednak udostępniając je liczymy, że ten stan rzeczy szybko ulegnie zmianie.

Dla zainteresowanych

Literatura:

Skowron R. Tomasza Prylińskiego "zdanie sprawy ze studiów i poszukiwań do planów zamku królewskiego na Wawelu", "Studia Waweliana" IV (1995), s. 143-164.

Stępień P. (uzup. Bulińska Martyna), Badania architektoniczne https://wawel.krakow.pl/badania-architektoniczne

Stępień P., Konserwacja Wawelu w świetle doktryn konserwatorskich, "Ochrona Zabytków" 62/1 (2009), s. 83-100.

Komentarze

Zamek Królewski na Wawelu
15.10.2020
Szanowny Panie, udostępnione zdjęcia są w najlepszej jakości jaką mogliśmy Państwu zapewnić. Jeżeli nie jest to wystarczające zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Archiwum, gdzie Teki się znajdują. Pozdrawiamy!
igorr
10.10.2020
Czy istnieje możliwość otrzymania do własnego użytku lepszej jakości zdjęć części kart?
Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

"Śmierć ułana" Kajetana Stefanowicza

04.09.2024 godz. 11:00
W lipcu 2024 r. na Wawel wróciła odzyskana strata wojenna - akwarela "Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza. O historii tego dzieła pisze Agnieszka Janczyk, kuratorka Zbiorów Prac na Papierze.

Pinsel i Bach. O muzyce towarzyszącej wystawie „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa” słów kilka.

06.08.2024 godz. 11:00
Nieodłącznym elementem wystawy „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”, prezentującej arcydzieła rzeźbiarskie Johanna Georga Pinsla, jest muzyka. Zwiedzający mogą usłyszeć w tle utwory Johanna Sebastiana Bacha, uważanego przez wielu za największego kompozytora w historii.

Naśladując mistrza - słowo o kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

03.01.2024 godz. 12:00
Proces wykonania kopii technologicznej obrazu “Martwa Natura” Willema Claesza Hedy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia, techniki i technologie malarskie w XVII wieku.

O swojej pracy pisze autorka artykułu, mgr Marta Hirschfeld.

Lwowska rzeźba rokokowa

17.08.2023 godz. 12:00
W tajemnice rzeźb Johanna Georga Pinsla i lwowskiej rzeźby rokokowej wprowadzi Was jedna z kuratorek wystawy Joanna Pałka.
Zobacz wszystkie