Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Blog Edukacyjny

Wiedza / Najpiękniejsze
Julianna Karp 10.04.2020 godz. 11:43

Ukrzyżowanie

Wcześniejszym miejscem ekspozycji dzieła była kaplica przy wiedeńskim pałacu Lanckorońskich, gdzie eksponowano je jako obraz Andrei del Castagno. Na taką atrybucję mogły wskazywać sposób umieszczenia kompozycji w pejzażu, a także umiejętnie oddana trójwymiarowość postaci i muskulatura ciała Chrystusa. Obecnie jednak uważa się, że obraz został wykonany przez jednego z późnych naśladowców artysty, związanego z końcowym okresem jego działalności. W dziele ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu można również dostrzec wpływy późniejszych artystów, takich jak Pollaiuolo czy Verrocchio.

Sama kompozycja to tradycyjne przedstawienie tematu Ukrzyżowania, w którym pod krzyżem znajdują się Matka Boska, a także św. Jan Ewangelista. U podstawy krzyża przedstawiona została czaszka Adama, którego grzech, został odkupiony przez Chrystusa. Obraz wtórnie przycięto od dołu, a zatem pierwotnie całość mogła mieć nieco odmienny wyraz.
Andrea del Castagno (1423–1457), późny naśladowca
Ukrzyżowanie
IV ćw. XV w.
tempera i złocenia na drewnie, wymiary: 66,8 x 47,4 cm
nr inw. 7927
z kolekcji Lanckorońskich

Komentarze

Joanna Piotrowska
19.05.2020
Interesujące jest to wzorzyste i barwne perizonium
Wpisz treść wiadomości
Wpisz swoje imię i nazwisko
Podaj prawidłowy e-mail
T_FORM_ERROR_RATE
Zaznacz to pole
DODAJ KOMENTARZ

"Śmierć ułana" Kajetana Stefanowicza

04.09.2024 godz. 11:00
W lipcu 2024 r. na Wawel wróciła odzyskana strata wojenna - akwarela "Śmierć ułana" lwowskiego malarza Kajetana Stefanowicza. O historii tego dzieła pisze Agnieszka Janczyk, kuratorka Zbiorów Prac na Papierze.

Pinsel i Bach. O muzyce towarzyszącej wystawie „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa” słów kilka.

06.08.2024 godz. 11:00
Nieodłącznym elementem wystawy „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”, prezentującej arcydzieła rzeźbiarskie Johanna Georga Pinsla, jest muzyka. Zwiedzający mogą usłyszeć w tle utwory Johanna Sebastiana Bacha, uważanego przez wielu za największego kompozytora w historii.

Naśladując mistrza - słowo o kopii technologicznej "Martwej natury" Willema Claesza Hedy

03.01.2024 godz. 12:00
Proces wykonania kopii technologicznej obrazu “Martwa Natura” Willema Claesza Hedy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Historia, techniki i technologie malarskie w XVII wieku.

O swojej pracy pisze autorka artykułu, mgr Marta Hirschfeld.

Lwowska rzeźba rokokowa

17.08.2023 godz. 12:00
W tajemnice rzeźb Johanna Georga Pinsla i lwowskiej rzeźby rokokowej wprowadzi Was jedna z kuratorek wystawy Joanna Pałka.
Zobacz wszystkie