Podsumowujemy rok 2023 i planujemy

nocny widok na wzgórze wawelskie i Wisłę, na niebie rozbłyski sztucznych ogni
Za nami 16 wystaw; 10 w samym Zamku Królewskim na Wawelu, wielkie otwarcie Pieskowej Skały po wieloletnim remoncie wraz z nową, stałą ekspozycją Kultura staropolska oraz kilka pokazów we Dworze w Stryszowie - drugim oddziale Zamku, a także wzbogacenie wawelskiej kolekcji o wybitne dzieła sztuki pędzla Tycjana, Belliniego i Jana Brueghela II Młodszego, a także nowe nabytki z porcelany stworzone w królewskiej manufakturze w Miśni; w tym naturalnej wielkości lisa – jednego z pięciu istniejących dziś na świecie. I co najważniejsze także w tym roku zakończyliśmy I część jednego z najważniejszych projektów inwestycyjno – architektoniczno – archeologicznych, czyli Wawel Podziemny. Lapidarium, który zostanie oddany w ręce publiczności już 4 stycznia 2024 roku.
 
Tak wielkiej frekwencji chyba nikt się nie spodziewał, za co jesteśmy wdzięczni naszym Gościom – naszym Zwiedzającym. To również wielka zasługa wyjątkowego Zespołu wawelskiego pracującego codziennie na to, by czynić z Wawelu miejsce jeszcze bardziej otwarte. Zapewniam, że nie spoczniemy na laurach i w 2024 roku zrobimy wszystko, by zachęcić do przybycia na Wawel kolejne pokolenia, jeszcze większą rzeszę Zwiedzających. Mam nadzieję, że przyczyni się do tego bogaty program, którzy przygotowaliśmy na zbliżający się 2024. Nie zabraknie zaskoczeń i pokazów nowych dzieł, które trafiły do kolekcji jeszcze w 2023 roku – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
 
Nasze działania w każdym kolejnym roku są rozwijane, budują spójną narrację o historii tego miejsca. Przygotowujemy nie tylko monumentalne ekspozycje jak Obraz Złotego Wieku”, ale również zgłębiamy twórczość artystów szerzej nieznanych, a znaczących, jak udowodnili w swoich badaniach kuratorzy ekspozycji Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600. A mówiąc o dziedzictwie przeszłości, nie zapominamy o teraźniejszości, o czym do dziś przypomina nam na dziedzińcu zewnętrznym szklana instalacja Kingi Nowak zatytułowana Wyspia czy monumentalna Wawelska Głowa pod stojąca pod wzgórzem we współczesnej interpretacji Pawła Orłowskiego – mówi Andrzej Betlej, dodając, że zarówno do Wyspii jak i rzeźby Orłowskiego rok 2024 dopisze ciąg dalszy.
Ważnym wydarzeniem dla Zamku były również w tym roku nowy cykl warsztatów Działu Edukacji skierowany do przedszkolaków zatytułowany Wawelaki. W 2024 roku najmłodsi Goście będą mogli liczyć na jeszcze więcej. Do nich bowiem Zamek pragnie dotrzeć poprzez m.in. z premierowym cyklem muzycznym dla niemowląt (od marca 2024).
Poza tym rozwijane będą popularne i lubiane wśród Zwiedzających rodzinne gry terenowe (w mijającym właśnie roku wzięło w nich udział prawie 2000 osób), w tym jedna w maju, która przeniesie nas w barokowy świat porcelany miśnieńskiej. A miłośnicy fotografowania wezmą udział w profesjonalnych warsztatach z technik szlachetnej fotografii (II kwartał) i kursie fotograficznym w zapierających dech piersiach plenerach Pieskowej Skały (III kwartał).
Przełomowym krokiem w zwiększaniu dostępności Zamku okazał się projekt Gest do sztuki realizowany przez Dział Interpretacji Sztuki, sprowadzający się do pokonywanie barier, zabawy i nauki oraz odkrywania zamkowych tajemnic. Wszystko to pozwoliło osobom g/Głuchym, słabosłyszącym oraz słyszącym na wspólne kontemplowanie naszego dziedzictwa. W 2023 roku w projekcie wzięło udział ponad pół tysiąca uczestników.
 
Zrealizowaliśmy również ministerialny program „Kultura Dostępna 2023” w oparciu o autorski scenariusz. Projekt zakładał dostosowanie oferty edukacyjnej Zamku do potrzeb widzów z niepełnosprawnością słuchu. W ramach zadania  w wawelskim muzeum powstały ścieżki edukacyjne w polskim języku migowym oraz zorganizowaliśmy profilowane wydarzenia we współpracy z artystami, specjalistami oraz wolontariuszami z wydziału pedagogicznego UJ. Z bogatej oferty wydarzeń prowadzonych w języku migowym lub z tłumaczeniem skorzystali odbiorcy w różnym wieku, wszystkie spotkania miały charakter integracyjny.
 
Wawel nie zapomniał też o swojej misji w tym zakresie, tworząc wystawę Obraz Złotego Wieku. To w jej przestrzeni pojawiły się materiały dostępnych dla odbiorców z niepełnosprawnościami takie jak uniwersalny przewodnik, ścieżki zwiedzania w języku migowym oraz nowoczesne tyflografiki.
 
Czym Wawelski Dział Interpretacji Sztuki zaskoczy Zwiedzających w 2024 roku? Plany są bogate. Odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Wawel jest Wasz, a wiosną zamienimy Zamek Królewski na Wawelu w teatr! Wszystko za sprawą 14 spektakli w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, które towarzyszyć będą jednej z najważniejszych ekspozycji 2024 zatytułowanej Wawel Wyspiańskiego.

Wspaniały rok 2023

REKORDOWA FREKWENCJA
2 561 484 mln zwiedzających wystawy
 • zorganizowaliśmy 1250 LEKCJI MUZEALNYCH dla 23 tysięcy uczestników
 • 6 koncertów podczas festiwalu Wawel o Zmierzchu wysłuchało 7240 melomanów
 • policzyliśmy 4300 osób na zajęciach rodzin z dziećmi
 • stworzyliśmy największą w historii zamku wystawę Obraz Złotego Wieku, sprowadzając ponad 400 obiektów z całego świata i zdejmując ze stropu na ziemię 30 słynnych renesansowych głów; na wernisażu wystawy, która zyskała w opinii krytyków tytuł najważniejszego wydarzenia jesieni, zgromadziliśmy 1200 osób
 • zdobyliśmy 17 nagród, w tym: dwie SYBILLE, ZŁOTĄ PINEZKĘ GOOGLA, MocArt, Wydarzenie Historyczne Roku 2022I LAUR UNESCO – w kategorii dziedzictwa kulinarnego za książkę Uczta na Wawelu
 • po raz drugi zorganizowaliśmy zaskakujący festiwal Wawel jest Wasz udowadniając, że tradycję jagiellońskiego, otwartego dworu w XXI wieku można wskrzesić na nowo, a na dziedzińcu zewnętrznym zamku postawić m.in ścianę wspinaczkową, planetarium, zaprosić na silent disco a do współpracy zaangażować Monikę Brodkę; Wawel jest Wasz przyciągnął 5861 uczestników
 • wydaliśmy 27 książek i katalogów
 • nasi niezastąpieni wolontariusze spędzili na wzgórzu 1000 godzin, wspierając pracę wawelskiego zespołu
DOSTĘPNOŚĆ
OTWARTOŚĆ
o PRZESZŁOŚCI przez TERAŹNIEJSZOŚĆ

Wawel zaprasza!

Plan wystaw w Zamku Królewskim

CZTERY PORY ROKU NA WAWELU
ZIMA – NOWA STAŁA WYSTAWA
Gabinet Porcelanowy – od 15 II 2024
WIOSNA/LATO: WYSPIAŃSKI I KAENDLER, JAKICH NIE ZNACIE
Wawel Wyspiańskiego  21 III – 21 VII 2024
Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera 23 V – 29 IX 2024
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
JESIEŃ, czyli część najważniejszego muzeum na świecie – Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie przenosi się na Wawel!
Niech żyje Król! Koronacje Sasów na Wawelu 19 IX 2024 – 9 II 2025

DZIEDZICTWO I WSPÓŁCZESNOŚĆ. INTERWENCJE
 • Pokaz obrazów Łukasza Stokłosy 15 II – 2 IV 2024
  W ramach cyklu prezentacji dzieł współczesnych malarzy, w Reprezentacyjnych Komnatach.
 • Wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego 25 IV – 29 IX 2024
  W ramach cyklu wystaw plenerowych, prezentujących twórczość polskich współczesnych rzeźbiarzy, w Ogrodach Królewskich.
 • Pokaz obrazów Romana Opałki –  od 10 X 2024
  Pokaz wybranych dzieł w Reprezentacyjnych Komnatach.
DRUGIE SEZONY
Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa część II – I połowa 2024
Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich część II – od 24 X 2024

WAWEL ODKRYWA (NIE)ZNANYCH
Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793) – od 30 XI 2024

PROJEKTY SPECJALNE
 
„MAGAZYN”– od V 2024
Projekt ma na celu udostępnienie szerszej publiczności obiektów znajdujących się na stałe w wawelskich magazynach muzealnych i ukazanie różnorodności kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu poprzez prezentację dzieł sztuki, które z różnych przyczyn nie mogą być eksponowane.

Mała baszta. Miasteczko wawelskie – jesień 2024 
Nowa przestrzeń stanowiąca łącznik pomiędzy Zamkiem Królewskim, a Budynkiem nr 5, z najpiękniejszym widokiem na zakole Wisły. Zamysł wystawy powstał wokół fragmentów pozostającej na marginesie zainteresowań, lub niekiedy całkiem zapomnianej, historii miasteczka wawelskiego.
 
WYSTAWY ZAGRANICZNE
 
Wystawa arrasów w Brukseli – koniec 2024 / początek 2025 r.
Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z Musées Royaux des Beaux-Arts de Belgique planuje wystawę arrasów, która ma na celu podkreślić liczne związki łączące nasz kraj z centrum artystycznym jakim była Bruksela. Tematem wiodącym wystawy będzie natura w jej różnych aspektach. Zostaną pokazane tkaniny z kolekcji wawelskiej dopełnione tkaninami z Musées Royaux des Beaux-Arts de Belgique oraz dziełami polskich artystek współczesnych, w tym Małgorzaty Mirgi-Tas. Wystawa ma uświetnić polską prezydencję w Unii Europejskiej.