Oficjalna strona biletów na Wawel: bilety.wawel.krakow.pl

Skarbiec Koronny

Otwarcie wystawy

na czarnym tle napis Skarbiec Koronny, po lewej stronie zabytkowe naczynie złocone, w kształcie orła
Po półrocznej przerwie ponownie otwieramy Skarbiec Koronny z nową aranżacją jednego z najpiękniejszych pomieszczeń – Sali Kazimierzowskiej.
Sala ta należała niegdyś do gotyckiego reprezentacyjnego apartamentu mieszkalnego z czasów ostatnich Piastów. Obecnie mieści jedną z najważniejszych kolekcji kosztowności w naszym kraju.
Ekspozycja, otwarta w 1959 roku po odzyskaniu wawelskich zbiorów z Kanady, nawiązywała do mieszczącej się tu niegdyś instytucji gdzie gromadzono insygnia władzy królewskiej i klejnoty. Wystawa została wówczas zaaranżowana przez profesora Adama Młodzianowskiego. Gabloty jego projektu ustąpiły obecnie miejsca nowoczesnym, spełniającym bardzo restrykcyjne normy w zakresie eksponowania i zabezpieczenia dzieł sztuki. Było to możliwe w ramach projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości” dofinansowanemu z Funduszy Europejskich.
Nowa aranżacja pozwoliła na wyeksponowanie 321 precjozów, na powierzchni dwukrotnie większej, niż dotychczas było to możliwe.

Zapraszamy mieszkańców Krakowa i turystów
na bezpłatne wieczorne zwiedzanie Skarbca Koronnego
24 maja 2019 (piątek), godz. 18:00–21:00
  • wstęp po okazaniu wejściówki (ilość limitowana)
  • wejściówki do pobrania w punkcie Informacji Turystycznej, Centrum Promocji i Informacji
    do godziny 18.00
  • ze względów organizacyjnych kolejne grupy zwiedzających będą wpuszczane co 30 min., na wejściówkach zostanie oznaczony czas przypuszczalnego wejścia
  • wejście na wzgórze przez Bramę Bernardyńską lub Bramę Herbową


Projekt „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”
Zamek Królewski na Wawelu realizuje projekt „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości” dofinansowany z Funduszy Europejskich.
W ramach projektu zrealizowano zadanie związane z zaprojektowaniem i wykonaniem nowych gablot w Sali Kazimierzowskiej Skarbca Koronnego na Wawelu.
Wykonane zostały projekty nowych gablot oraz ich aranżacji w sali Kazimierzowskiej. Posadowiono je wraz z pełnym wyposażeniem ekspozycyjnym oraz systemem oświetlenia i elementami elektronicznego systemu zabezpieczeń przeciwwłamaniowych i kontroli klimatu. 
W Sali Kazimierzowskiej wykonano także prace konserwatorskie przy murach i kamieniarce.

Materiały dla mediów

Zamek Królewski na Wawelu realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”.
VIII Oś Priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014–2020

Celem strategicznym Projektu jest ochrona i wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i historycznego zabytkowej zabudowy wzgórza wawelskiego w Krakowie oraz posiadanych zbiorów na rzecz rozwoju kompetencji kulturowych społeczeństwa.
Celem ogólnym Projektu jest remont zabytkowej infrastruktury wzgórza wawelskiego, ochrona zabytkowych muzealiów oraz dostosowanie przestrzeni kulturowej do potrzeb współczesnych odbiorców.

Podstrona Projektu

www.mapadotacji.gov.pl

Materiały dla mediów

Zarejestruj