Skarbiec Koronny

Otwarcie wystawy

Po półrocznej przerwie ponownie otwieramy Skarbiec Koronny z nową aranżacją jednego z najpiękniejszych pomieszczeń – Sali Kazimierzowskiej.
Sala ta należała niegdyś do gotyckiego reprezentacyjnego apartamentu mieszkalnego z czasów ostatnich Piastów. Obecnie mieści jedną z najważniejszych kolekcji kosztowności w naszym kraju.
Ekspozycja, otwarta w 1959 roku po odzyskaniu wawelskich zbiorów z Kanady, nawiązywała do mieszczącej się tu niegdyś instytucji gdzie gromadzono insygnia władzy królewskiej i klejnoty. Wystawa została wówczas zaaranżowana przez profesora Adama Młodzianowskiego. Gabloty jego projektu ustąpiły obecnie miejsca nowoczesnym, spełniającym bardzo restrykcyjne normy w zakresie eksponowania i zabezpieczenia dzieł sztuki. Było to możliwe w ramach projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości” dofinansowanemu z Funduszy Europejskich.
Nowa aranżacja pozwoliła na wyeksponowanie 321 precjozów, na powierzchni dwukrotnie większej, niż dotychczas było to możliwe.

Zapraszamy mieszkańców Krakowa i turystów
na bezpłatne wieczorne zwiedzanie Skarbca Koronnego
24 maja 2019 (piątek), godz. 18:00–21:00
  • wstęp po okazaniu wejściówki (ilość limitowana)
  • wejściówki do pobrania w punkcie Informacji Turystycznej, Centrum Promocji i Informacji
    do godziny 18.00
  • ze względów organizacyjnych kolejne grupy zwiedzających będą wpuszczane co 30 min., na wejściówkach zostanie oznaczony czas przypuszczalnego wejścia
  • wejście na wzgórze przez Bramę Bernardyńską lub Bramę Herbową


Projekt „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”
Zamek Królewski na Wawelu realizuje projekt „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości” dofinansowany z Funduszy Europejskich.
W ramach projektu zrealizowano zadanie związane z zaprojektowaniem i wykonaniem nowych gablot w Sali Kazimierzowskiej Skarbca Koronnego na Wawelu.
Wykonane zostały projekty nowych gablot oraz ich aranżacji w sali Kazimierzowskiej. Posadowiono je wraz z pełnym wyposażeniem ekspozycyjnym oraz systemem oświetlenia i elementami elektronicznego systemu zabezpieczeń przeciwwłamaniowych i kontroli klimatu. 
W Sali Kazimierzowskiej wykonano także prace konserwatorskie przy murach i kamieniarce.

Materiały dla mediów

Materiały dla mediów

Zarejestruj